• DOLAR
  5,3147
  % 0,21
 • EURO
  6,0194
  % 0,26
 • ALTIN
  226,9858
  % 0,14
 • BIST
  101.248
  % -0,47
Gürkan Şef’te Çalışmaya Giden 6 Türk Aşçı, Suudi Arabistan’da Mahsur Kaldı

Gürkan Şef’te Çalışmaya Giden 6 Türk Aşçı, Suudi Arabistan’da Mahsur Kaldı

6 Türk aşçı, ‘etin jönü’ olarak bilinen Gürkan Şef’in Mekke’deki şubesinde çalıştırılmak üzere bir buçuk sene önce Suudi Arabistan’a götürüldü.

6 ay çalıştırıldıktan sonra sözleşmelerini gören aşçılar, Gürkan Şef’e yok, Cihan adında diğer bir şirkete emrindeki olduklarını öğrendi. Maaşlarını da alamayan işçiler, “Suudi Arabistan’dan ülkemize dönmemiz için arabulucu işyeri 30 bin lira istiyor. Onların izni olmadan dönemiyoruz. Paramızı da alamıyoruz ve korkuyoruz. Keza rehin kaldık, ayrıca kandırıldık.” dedi.

“BİZİ KURTARIN”

24 Şubat 2017 tarihinde ‘Gürkan Şef’ lakaplı Gürkan Topçu’nun Etiler şubesindeki restoranında 5 arkadaşı ile birlikte işe başladıklarını ve Mekke şubesinde kastetmek için eğitim aldıklarını söyleyen Maaruf Türkoğlu, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Buralarda sahipsiz kaldık. Gürkan Şef bize Mekke şubesi için eğitim verdi. Arapça ve İngilizce hazırlanmış sözleşmeleri ne olduğunu bilmeden cebren imzaladık. Türkçe’ye çevrilmesini istedik ‘Zaman yok konsolosluk bekliyor’ dediler. 18 Nisan 2017’de Mekke’de Gürkan Şef’e ait restoranda çalışmaya başladık. Aylarca sözleşmeleri bakmak için çaba gösterdik göstermediler. 6 ay sonradan gördüğümüz sözleşmelerde öğrendik ki ne bir yargı istek edebiliyoruz ne de Gürkan Şef’e alt çalışıyoruz. Gürkan Şef yalnızca açılışı yapmış ve bütün haklarını Araplara devretmiş.”

“BASKI DURUMDAYIZ”

Gürkan Şef’le konuştuklarını ama olumlu yanıt alamadıklarını söyleyen Türkoğlu; “Gürkan Şef’e durumu anlattık o da bize ‘Benim Mekke şubesiyle bir ilgim yok. Ben sadece açılışa geldim şube Arap’ların. Başınızın çaresine bakın.’ dedi. Bizim kefil olarak tabi olduğumuz şirket bize müsade vermediği sürece burdan ülkemize dönemiyoruz. Kandırıldık. Çalıştığımız şirkette psikolojik baskılar uygulandı. Paramızı zaten alamıyoruz nasıl orada çalışalım? Bizi evden çıkarttırmakla ve kaçak duruma düşürmekle tehdit ediyorlar. Suudi Arabistan’da kefalet sistemi var. Size kefil olan kişi müsade vermeden ülkeden gidemiyorsunuz. Evren isimli firma yetkilileri bize izin vermiyor. Kişi başı 30 bin TL istiyorlar. Konsoloslukla görüştük. Hala haber bekliyoruz. Zor durumdayız.” dedi.

Maarif Türkoğlu kendisi ile birlikte; Ertan Dilek, Fatih Karakaya, İsmet Sözer, Mehmet Çağala ve Ahmet Enderbatur isimli Türk işçilerin Mekke’de mahsur kaldığını anlattı.

GÜRKAN ŞEF: BEN DE ÇÖZÜLMESİ İÇİN UĞRAŞIYORUM

Gürkan Şef ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Konudan haberim var. Mekke şubesi bir franchise (imtiyaz) şubesi. Dolayısıyla farklı sahipleri ve yönetimi olan bir yapı. Ben de şuan itibariyle konuyla ilgili ayrıntılı veri almaya çalışıyorum. Konunun en kısa sürede sonuçlanmasını bekliyorum.” diye konuştu. (Sözcü)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: