• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Google, Chrome ve Google Arama’yı Kullanmak İstemeyen Cihaz Üreticilerinden 40 Dolar Lisans Ücreti Alacak!

Google, Chrome ve Google Arama’yı Kullanmak İstemeyen Cihaz Üreticilerinden 40 Dolar Lisans Ücreti Alacak!

Avrupa Komisyonu’nun, Android işletim sistemindeki uygulamaların rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle 5 milyar dolarlık canice kestiği Google, manâlı bir değişikliğe gidiyor. Buna göre Google, Android cihazlarında Chrome ve Google Arama servislerini kullanmayı istemeyen üreticilerden ilave lisans ücreti alacak. Android telefon fiyatlarını artıracak olan bu ücret, cihaz başına 40 dolara değin çıkabilecek.

LİSANS ÜCRETİ ALMAYA BAŞLAYACAK

Komisyonun kestiği cezaya itiraz eden Google, Avrupa Birliği’nin kararına uyarak Android aygıt üreticilerine Chrome ve Google Arama yerine alternatiflerini yararlanma izni vermişti. Ancak önceden yüklü olarak gelen bu uygulamalardan elde ettiği geliri düşen Google, bu kaybını telafi etmek için Chrome ve Google Arama hizmetlerini kullanmayı istemeyen aygıt üreticilerinden, Android için lisans ücreti almaya başlayacak. The Verge’de bulunan ve Google’ın kamuoyuna açıklanmamış kuytu belgelerine dayandırılan habere tarafından, Google uygulamaları yerine, kendi Android kurulumunu kullanmayan üreticilerden, cihaz başına 40 dolara değin meydana çıkan bir lisans ücreti alınacak.

2019’DA DEVREYE GİRECEK

Bu kapsamda, ABD’li teknoloji devinin Avrupa ülkelerini 3 farklı fiyatlandırma bölgesine ayıracak. Laf konusu lisans ücretinde keza Android cihazın ekranının piksel yoğunluğu da dikkate alınacak. Buna göre antre seviyesi Android cihazlar için 2,50 dolar olarak uygulanması beklenen lisans ücreti, piksel yoğunluğu 400 ile 500 ppi olan cihazlarda 20 dolar, piksel yoğunluğu 500 ppi’den yüksek cihazlarda ise 40 dolar olacak.

Haberde, Google’ın bu yeni lisans ücreti politikasını, 1 Şubat 2019’dan daha sonra etkinleştirilen Android cihazlarda devreye almasının beklendiği belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: