• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Gizem, yeni yaşam ve hayalleri için Türkiye’ye seslendi

Gizem, yeni yaşam ve hayalleri için Türkiye’ye seslendi

Gizem Kılıç’ın ince bağırsakları, 2010 yılında geçirdiği trafik kazası ile birlikte büyük hasar gördü. 5 ay hastanede çare gören Gizem Kılıç’ın yaşaması için, ince bağırsak nakli gerektiği açıklandı. Türkiye’de kök hücreyle birlikte birincil ince bağırsak nakli, İzmir’deki Tepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Gizem Kılıç’a yapıldı. Eğitimine kaldığı yerden devamlı Gizem’in hayatı, vücudunun organı reddetmesi üzerine bir defa daha kabusa döndü.

Organın alınmasının ardından cihazlara emrindeki yaşamını sürdüren Gizem Kılıç’a, 4 aylık bekleyiş ardındaki ikinci kez baht doğdu. Bu kez 20 Eylül 2014’te, Gizem Kılıç yeniden ameliyata alındı ve ikinci kez ince bağırsak nakli yapıldı. Türkiye’de ikinci kere ince bağırsak nakli yapılan ve hayatta kalmayı başaran tek hasta olan Gizem, yaşam savaşını kazanmak için verdiği mücadelenin yanı sıra bir yanlamasına da eğitimini sürdürdü. Hasta yatağında, hastane koridorlarında geçen ömrüne rağmen Açık Öğretim Fakültesi’ndeki eğitimine devam etti.

SESİNİ SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

Ama yepyeni bir yaşam özlemi için savaş verdiği sırada Gizem’in sağlık 14 ay önce bir kez daha bozuldu.

Zaman süre tedavilerden dolayı karaciğer ve böbreklerinde de sorun yaşayan Gizem’e nakledilen ince bağırsağın görevini yapmaması üzerine, üçüncü defa nakil olması gerektiği kararı verildi. Dünyada daha önce benzer hastaya üçüncü kere yapılmayan ince bağırsak için nakli için Gizem, bağış organ beklemeye başladı. sıhhat bozulan, belirli zamanlarda tedavisine yoğun bakım ünitesinde devam edilen Gizem, 20 yaşında olduğunu ve hayalleri için yaşamak istediğini, ölecekse de o zamana dek mücadeleyi bırakmayacağını söyleyip, organ bağışı için sesini duyurmak istedi.

class=’cf’>

Hayallerine tutunduğunu gösteren Gizem, organ bağışı için sosyal medyadan yaptığı paylaşımında, “20 yaşındayım, 9 senedir organ nakli hastasıyım. İki kere ince bağırsak nakli oldum. Yığın Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde organ nakli bölümünde yatarak çare görmekteyim. Burada üçüncü kere ince bağırsak nakli olmam gerektiğine karar verildi. Ama burada şöyle bir ayrıntısıyla uğraşma var; Türkiye’de iki kere ince bağırsak nakli olup hayatta kalan tek birey ben iken, dünya üzerinde üçüncü kere ince bağırsak nakli olmuş bizim bildiğimiz, doktorların söylediği kimse yok. Gerçekte çok riskli bir durum daha önce eşi güya yaşanmamış. Ama ben tüm bunlara karşın, çektiğim bedensel ve ruhsal acılara rağmen hiçbir zaman pes etmedim. Yılmıyorum, yaşamak için direniyorum. Hatta yattığım yerde eğitimime devam edebilmek için açık öğretimde okuyorum. Fakat her geçen gün şansım azalıyor, her geçen gün benim aleyhime işliyor” dedi.

’NIÇIN İNCE BAĞIRSAK BAĞIŞI OLMUYOR?’

Yayınladığı videoda, “Türkiye’de ince bağırsak nakli yapan tek merkez hastanesinde yatmama karşın, bir günde onlarca beyin ölümü yaşanmasına karşın ince bağırsak bağışlanmıyor, kadavrasını bulamıyoruz. Bireyin böbrek ve karaciğer gibi diğer organları alınıyor, bağışlanıyor. Gerekli olan hastalara ulaştırılıyor ama ince bağırsak bağışlanmıyor” diye konuşan Gizem Kılıç şunları söyledi:

“Ben ve benim gibi onlarcası bir hastane odasında beklerken böyle prosedürsel sebepler ya da insanların üzerine düşen görevleri yapmamasından dolayı bizim canımıza kast ediliyor. Türk toplumunu, ben ve benim gibilere umut edinmek, yaşam almak için organ bağışına Türkiye Cumhuriyeti devletini de bu konudaki sıkıntıları biran önce çözüme kavuşturulması için göreve gösteri ediyorum. Ben yaşamak istiyorum. Yaşama hakkımı istiyorum. Lütfen sesimize ses verin. Bize takviye olun, organlarınızı bağışlayın ve bizim hayata tutunmamıza tezgâhtar olun.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: