• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Gayrimenkul Kıymetler Borsası ile Alım-Satım ve Kiralama İşlemleri 7/24 Elektronik Ortamdan Yapılabilecek

Gayrimenkul Kıymetler Borsası ile Alım-Satım ve Kiralama İşlemleri 7/24 Elektronik Ortamdan Yapılabilecek

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından Türkiye’deki gayrimenkullerin alım-satım ve kiralama gibi işlemlerinin 7 gün 24 saat elektronik ortamdan yapılabilmesi, ev ve iş yeri gibi projelerle ilgili gerçek ve transparan bilgilere ulaşımın kolaylaşması, sektörün yabancıya satışının katlanarak artması amacıyla Gayrimenkul Kıymetler Borsası AŞ (GABORAS) kuruldu. Derneğin, faaliyet gösterdiği 78 ülkede bizzat tanıtımını yapacağı, 2019’un birincil çeyreğinde hizmete alınması beklenen projede iş süreçlerinin tamamı ve teknolojik altyapının yüzde 60’ı tamamlandı.

TÜRKİYE’DE 158 MİLYON TAPU VAR

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce dile getirdiği Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nın kurulması için dernek önderliğinde GABORAS’ın kurulduğunu söyledi. Türkiye’de 158 milyon tapu olduğu bilgisini veren Kaan, bu tapuların tümünün bir idareli değer ihtiva ettiğini, sadece geçen yıl tapuda 8 milyondan pozitif işlem yapıldığını aktardı.

KONTROLSÜZ TALEP EDİLEN GAYRİMENKUL 20 MİLYONDAN POZITIF

Kaan, 2017’de 1,4 milyondan fazla konutun el değiştirdiğini kaydederek internet ortamındaki beyanlar ile sektöre kontrolsüz talep edilen gayrimenkullerin rakamının 20 milyondan pozitif olduğunu bildirdi. GABORAS ile güvenli piyasa arz mekanizmaları gözetilerek gayrimenkul sektörünün kıymetlerinin tanımlaması ve dijitalleşmesinin her yerde yapılacağını dile getiren Kaan, Türkiye merkezli borsanın, 2023 hedeflerine ulaşılması noktasında kayda değer bir adım olduğunu vurguladı.

78 ÜLKEYE İHRACAT KAPASİTEMİZİ ARTIRACAK

“Amacımız; Cumhurbaşkanımızın 2014 yılında dile getirdiği Gayrimenkul Kıymetler Borsası ile sektörün sürdürülebilir, transparan ve tanımlı ülkü gelmesi, iki taraflı, fazla dilli ve en ileri teknolojik imkanları kullanan güven esaslı, ulusal bir platform üzerinden taşınmazların yönetilmesidir.” diyen Kaan, şu ifadeleri kullandı:

“Derneğimiz, bu gaye doğrultusunda, teknolojik altyapıyı, teknopark-üniversite olanaklarını ve uzmanlık katkılarını faaliyete geçecek düzeyde hazırlanmış ayla getirdi. Işlem içerisinde uzman kurum ve kuruluşlardan da destek bölge MÜSİAD elde edilen çıktıları üyeleriyle de paylaştı. Anapara piyasalarında çoğalma ve derinleşme ve sektörde yatırım için oluşturduğumuz liyakat esaslı güven ortamı ilk olarak İslam İşbirliği Teşkilatı Idareli ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) ülkeleri elde etmek üzere 78 ülkeye ihracat kapasitemizi artıracaktır.”

“SANİYELER İÇERİSİNDE TAPU DEĞİŞİMİ YAPILABİLECEK”

GABORAS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun ise yazılım ve teknik altyapı olarak borsanın Türkiye’nin en gelişmiş projesi olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Taşınmaz varlık odaklı süreçleri, dijital elektronik ortamlarda hemen olan izlenebiliyor, ölçülebiliyor, değerlendirilebiliyor, görselleştirilerek paylaşılabiliyor ve raporlanabiliyor. Proje ile saniyeler içerisinde şeffaf ve tehlikesiz borsa ortamında tapu başkalaşım işlemleri güvenle yapılabilecek. Uygulama kapsamında hem, yöresel değerler üzerinden hisseli alım-satım işlemleri de zamana ve mekana alt kalınmaksızın zahmetsizce yapılabilecek. öte yandan varlık değerlerinin borsalaşmasıyla oluşturulacak kazanç modeliyle yerli şirketlerin proje ve sermaye bazında destekleneceği, ulus borcunu arttırmayan bütçe dışı kaynak sağlanacağı hedefler gerçekleşebilecek. Gayrimenkul Kıymetler Borsası ile yeni parasal araçlar ortaya çıkacak, ülke ekonomisini katlayacak devasa bir sürecin başlatılmasının yolu açılacak.”

“TEHLIKESIZ ORTAM SAĞLIYORUZ”

Altun, düzensiz durumdaki bilgilerin ve hizmetlerin çözüm ortakları tarafından geliştirilen elektronik ortama 7 gün 24 saat erişilebileceğini söyledi.

“Tüm ilgili paydaşların bu platformda tehlikesiz bir şekilde varlık depolama, varlık yönetimi, varlık takibi, gayrimenkul alım-satım-kiralama, ihale, hisse alma, satma, ipotek, rehin tesis gibi faaliyetleri yürütebilmesi için güvenli bir ortam sağlamayı amaçlıyoruz.” diyen Altun, acilen sistemin yazılım, teçhizat database ve algoritmik çözümlemelerinin aktif durumda olduğunu ve hizmet verdiğini anlattı.

Altun, amaçlarının, “Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nın inşa taşlarını en iyilerle, piyasa mekanizmaları içinde döşemek” olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sektörel değer biçme alanımıza giren, ülke dinamiklerinin sağladığı potansiyel fırsatları, büyük proje ve alt yapılarını, yeni ulaşım odak ve ağlarını, baştan yapılandırma ve kentsel dönüşüm trendlerini, sektörel gelişmeleri ve trendleri anlık ve elektronik olarak izlemek değer biçmek endekslemek. Değerinde simülasyonlarını hesaplayarak görselleştirmek, mekansal endekslere dönüştürmek, karar süreçlerine yatırım ortamlarına saydam güvenli platform ve piyasa verileri arzetmek, gayrimenkul kıymetlerinin borsalaşmasına dinmek, sürece Ar-Ge ve teknolojik destek temin etmek, gayrimenkul arz ve ticaretinde güven otoritesi almak, ülke-bölge derecelendirme ve endekslerini yayınlamak sahasında bölgesel ve global oyuncu almak istiyoruz.”

Altun, projede çok minik oranda da olsa Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ın da ortaklığının olduğunu sözlerine ekledi.

GABORAS’IN GETİRECEĞİ YENİLİKLER

MÜSİAD göre kurulan Gayrimenkul Kıymetler Borsası AŞ baştan sona Türkiye’deki gayrimenkullerin alım-satımı 7 gün 24 saat boyunca elektronik ortamdan yapılabilecek. Ev ve meslek yeri gibi projelerle ilgili gerçek ve transparan bilgilere ulaşım kolaylaşacak, yabancıya satmak katlanarak artacak.Gelecek yılın ilk çeyreğinde hizmete alınması beklenen proje dahilinde, tapular, tapulu-tapusuz taşınmaz değerler, üzerlerinde tesis edilmiş haklar (irtifak, ipotek, güvence, intifa, kira ve sözde) varlık olarak nitelenebilecek, kabul edilebilecek, bu durumdaki bütün varlıklar zahmetsizce tek bir sistem üzerinden izlenebilecek ve yönetilebilecek.Big veri üzerinden statik ve enerjik data akışlarıyla çalışan sistem, ilgilileri tarafından tanıtılan ve tescil ettirilen varlıklar, 7 gün 24 saat veri alınabilir halde olacak.GABORAS üzerinden; satın alma, satma, kiralama, kiraya verme, ipotek tesis etme, teminat verme, hasılat paylaşımı, kat karşılığı, parselasyon ve hisselendirme gibi tüm gayrimenkul meslek ve işlemler gerçekleştirilebilecek.Sistem, konum bilgisine dayalı bilgi tarama, hemen olan sürat performans parametresi, çoklu statik ve dinamik data kaynağından bilgi süzme, konum bilgisine dayalı bilgi/sinyallerinin zeki asimetrik işlevlendirilerek yeni konum bilgisine yönlendirilmesi, konum bilgisini işleyen yazılım database işletim sistemleri, donanımların öğrenen makina/yapay zeka algoritmasına dönüştürülmesi, big-bilgi bedel haritalarının güven otoritesi mekanizmalarına dönüştürülmesi ve ticarileştirilmesi, sabit ve devingen risklerin klasifikasyonu, öncelikli tehlike sektörlerinin saptanması, risklerin korkutma oluşturmadan evvelden yönetilmesi, sektörel yeniden yapılanma odaklı bilgi analitiği gibi hizmetler de sunacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: