• DOLAR
  5,2927
  % 0,18
 • EURO
  6,0067
  % 0,16
 • ALTIN
  228,4430
  % 0,12
 • BIST
  101.742
  % 0,01
GAP’ın iki dev barajı tamamlanıyor

GAP’ın iki dev barajı tamamlanıyor

Dünyanın en iddialı yeniden yapılanma yatırımlarından Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) zarfında Dicle Nehri üstüne inşa edilen Ilısu Barajı’nın yüzde 90’ının, Silvan Barajı’nın ise yüzde 50’sinin tamamlandığı belirtildi. GAP Bölge Yeniden Yapılanma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, yaptığı açıklamada, GAP’ın temel yatırımlarının başında sulandırma ve enerji projelerinin geldiğini söyledi.

7 BARAJIN ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

GAP dahilinde alan genelinde irili ufaklı 15 barajın tamamlandığını hatırlatan Karahocagil, 7 barajın ise yapım çalışmalarının tez sürdüğünü dile getirdi. Karahocagil, Mardin ve Şırnak il sınırları arasındaki Dicle Nehri üstünde yer alan ve inşa sürecinde birçok kere PKK’lı teröristlerin hedefi olan Ilısu Barajı’nda sona yaklaşıldığını bildirdi. Atatürk Barajı’ndan sonra Ilısu Barajı’nın Türkiye’nin ikinci büyük dolgu barajı olacağını vurgulayan Karahocagil, devletin dev eserleri bölgeye kazandırmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

GAP'ın iki dev barajı tamamlanıyor

SİLVAN TÜRKİYE’NİN İKİNCİ BÜYÜK BARAJI

Karahocagil, Silvan Barajı’nın da Atatürk Barajı’ndan sonradan Türkiye’nin en büyük sulama barajı olma özelliği taşıdığını söyledi. Karahocagil, terör saldırıları nedeniyle yapımında 2 sene gecikme yaşanan barajın, 2019 yılı sonunda tamamlanacağını dile getirerek, “Tamamen kalkınmayı hedefleyen Silvan Projesi, 8 baraj ve 23 sulandırma tesisinden oluşuyor. Projedeki Silvan, Pamukçay, Ambar, Kuruçay, Başlar, Kıbrıs, Karacalar ve Bulaklıdere barajlarının tamamlanmasıyla, 7 milyar 300 milyon metreküp suyun ambar edileceği heybetli bir kapasiteye sahip olacağız. Proje dahilinde inşa edilen Silvan Barajı 175,5 metre yüksekliğinde, ön yüzü beton, kaya dolgu sınıfında Avrupa’nın en yüksek barajı olma özelliğini taşıyor.” şeklinde konuştu.

Silvan Projesi tamamlandığında Diyarbakır’daki sulanan 100 bin hektarın üzerindeki arazinin 2 kat daha artacağını belirten Karahocagil, proje ile 300 binin üstünde kişiye istihdam, ülke ekonomisine ise takvim 1,2 milyar lira katkı maddesi sağlanacağını dile getirdi.

GAP'ın iki dev barajı tamamlanıyor

İNŞAATLAR SÜRÜYOR

Karahocagil, “Dicle Nehri üzerindeki baraj inşaatlarımız sürüyor. Bitmiş barajlarımızdan olan Kralkızı, Dicle ve Batman Barajlarımız ayrıca sulandırma yapıyor keza de enerji üretiyor. Silvan Barajı yapımı çalışmalarında ise derhal yüzde 50’leri geçen maddi gerçekleşme sağlanmıştır. Burası bununla birlikte ciddi bir sulama barajıdır. Yaklaşık 240 bin hektar tarım arazisini bu barajımızla sulayacağız. Silvan Barajı çoğu öbür fonksiyonu daha bünyesinde barındıracak. Bu barajımız 7 küçük baraja daha keza kendisi su kaynağı toplayacak keza de diğer küçük barajlara su verilmesini sağlayacak. Fazla ciddi sulandırma tünelleri olacak. Babakaya ve Silvan gibi kapasiteli tüneller oluşturulacak. 100 kilometreyi aşkın başlıca sulama kanalı yapılacak. Silvan Barajı koskocoman bir projedir. Tekrar Ilısu Barajı da var.” diye konuştu.

CİZRE BARAJI 120 BİN HEKTARDAN POZITIF ALANI SULAYACAK

Karahocagil, Ilısu’nun Atatürk Barajı gibi Dicle Nehri üzerindeki ambar barajlardan olduğunu vurgulayarak, “Bin 200 megavatlık da elektrik imal gücüne sahip olacak. İnşaatında da yüzde 90’lara yaklaşılmış durumdadır. Ilısu Barajı önümüzdeki yıllarda mutlaka su tutacak, bu baraj bittikten daha sonra da buna tabi olarak yapılacak olan Cizre Barajı var. Oda fazla ciddi bir sulandırma yapacak. Hem Cizre’de ayrıca Silopi’de ciddi büyüklükte araziyi suyla buluşturacak. 120 bin hektardan arti alanı sulayacak. Ilısu Barajı ile birlikte biz belli başlı hedefimize kavuşmuş olacağız çünkü Cizre Barajı’nı da özel sektör yapacak. Millet yatırımları açısından bizim hedefimiz Silvan ve Ilısu Barajı’nı son vermek. Bunlar da önümüzdeki dönemde tamamlanacak. Ilısu önümüzdeki sene 2019’da ana suyu tutacak, Silvan da bir- iki yıl içerisinde su tutmaya başlayacak.” dedi.

Karahocagil, Silvan Barajı’nın tamamlanmasıyla da GAP’ın alan genelindeki sulandırma hedeflerine ulaşılacağını sözlerine ekledi.

GAP'ın iki dev barajı tamamlanıyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: