• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Fuarda Sergilenecek Mermerler Yaklaşık Bin 300 TIR’la Taşındı! Mermerlerin Tonu 4 Bin Dolara Satılıyor

Fuarda Sergilenecek Mermerler Yaklaşık Bin 300 TIR’la Taşındı! Mermerlerin Tonu 4 Bin Dolara Satılıyor

Konusunda tek ihtisas fuarı olarak dikkati çeken Bursa Milletlerarası Blok Mermer Fuarı’nda, 60 bin metrekarede toplam ağırlığı 60 bin ton olan 2 bin 500 blok mermer sergilenecek. TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi’ndeki 8 salonda sergilenecek blok mermerler, yaklaşık bin 300 TIR’la taşındı. Fuar alanına getirilen mermerler, iş makineleri tarafından TIR’ların dorselerinden alınarak salonlarda sergilenecek yerlerine yerleştirildi. zaman zaman iş makinelerinin taşımakta zorlandığı mermerlerin ağırlıkları 26 tona değin çıkabiliyor. Farklı renk ve desendeki blok mermerlerin tonu ise 200 dolardan 4 bin dolara değin herif buluyor.

KAPALI ALANDA DÜZENLENEN DÜNYANIN EN BÜYÜK BLOK MERMER FUARI

Fuarın ortaklarından Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye ekonomisinin imal ve ihracat merkezi Bursa’yı fuarcılık alanında da önemli bir noktaya taşıdıklarını söyledi.

Son 5 yılda uluslararası niteliğe sahip 6 yeni cins fuarı kente kazandırdıklarını belirten Burkay, bunlar aralarında yer alan Bursa Milletlerarası Blok Misket Fuarı’nın kapalı alanda düzenlenen dünyanın en büyük blok misket fuarı olduğunu kaydetti.

Burkay, bu yıl dördüncü defa düzenlenecek fuarın, maden sektörüne ve kentin dış ticaretine büyük zorlama kattığını vurgulayarak, “Bugüne değin düzenlenen fuarlarda, firmalarımız göre sergilenen bütün blok mermerler fuar açılmadan satıldı. Bu yönüyle fuarımız, tüm fuarlardan pozitif yönde ayrışıyor. Ticari Safari projemiz zarfında bilhassa Çin ve Hindistan’dan Bursa’ya getirdiğimiz alım heyetleri bu başarıda büyük pay sahibi oldu. Toplam 60 bin ton ağırlığında 2 bin 500’e yakın blok mermerin sergileneceği fuar sektörümüzün büyümesine öncülük edecektir.” dedi.

SERGİLENEN BLOK MISKET SAYISINDA YÜZDE 25 ARTIŞ

TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü de fuarın her geçen yıl daha da büyüdüğünü ve marka haline geldiğini söyledi. Ersözlü, geçen yıl fuarda 215 firmanın yer aldığını belirterek, “Bu yıl iştirakçi işyeri sayısını 240 firmaya çıkardık. 33 ilden katılımcı firmanın stant açtığı fuarda tonu 200 dolardan 4 bin dolara dek değişen 2 bin 500 blok mermer yer alıyor. Geçtiğimiz yıla kadar sergilenen blok misket sayısında yüzde 25 çoğalma var. Blok mermerin toplam ağırlığı takriben 60 bin ton. Sektörün ‘en ağır’ı olma özelliğini geliştiren fuar, öncelikle Çin ve Hindistan ilk kez edinmek bir fazla ülkeden gelecek meslek insanını ağırlayacak.” diye konuştu.

4 YIL İÇİNDE SERGİLENEN BLOK BILYE SAYISI 5 KAT ARTTI

Maden Bilye Üretici ve Sanayici Iş Adamları Derneği (MADSİAD) Başkanı Erol Efendioğlu ise fuarın ilk önce düzenlendiği 2015’te 550 blok bilye sergilendiğini hatırlattı.

Bu yıl gerçekleştirilecek fuarda sergilenecek blok mermer sayısının 2 bin 500’e çıktığını vurgulayan Efendioğlu, şunları kaydetti:

“Fuarda 4 yıl içinde sergilenen blok mermer sayısı 5 kat arttı. Bu kadar çabuk büyüyen diğer fuar var mı bilemiyorum. Dünyanın birincil ve tek blok mermer fuarı. Bu yılki fuara 40 ülkeden yabancı ziyaretçi katılacak. İtalya ve İran’dan iştirakçi firmalar var. Yani yurt dışından katılımcı firmalar geldi. Hiç gevşemeden bu fuarı büyük kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Ton bazında dünyanın en ağır fuarı.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: