• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Fransız hükümeti çok kaygılı

Fransız hükümeti çok kaygılı

Fransa hükümetinin haftasonunda düzenlenecek Sarı Yelekler protestoları için ülke çapında 89 bin polisi harekete geçirildi. Fransız polisinin Mantes-la-Jolie kentinde 700 lise öğrencisini ‘kurşuna dizilecek esirler’ gibi gözaltına alması büyük tepki çekti.

Bütün bu gelişmeler yaşanırken kutuplaşmayı körükleyecek bir açıklama da hükümet sözcüsü Benjamin Griveaux’dan geldi.

“HÜKÜMETİ DEVİRMEK İSTİYORLAR”

Le Parisien gazetesine konuşan Griveaux, Sarı Yeleklerin cumhurbaşkanının ikame ettiği Elysee Sarayı’na yürüme planıyla ne amaçlıyor olabilecekleri sorusu üzerine şunları söyledi: “Bu kesinlikle organize. Politize ve radikal unsurlar bu hareketi kullanılacak bir araca dönüştürmek istiyor. Hükümeti devirmek istiyorlar.”

Fransız hükümeti çok kaygılı

“GERÇEK SARI YELEKLİLER CANLI KALKAN OLMAMALI”

İstihbarat ajanlarının protestolar sırasında ateşli silahların yasadışı biçimde dağıtılması ihtimalinin farkında olduğundan söz eden Griveaux, ne yapsalar durduramadıkları protestolarla ilgili ‘gerçek göstericilere’ bundan sonraki eylemlere katılmaktan geri durmaları çağrısı da yaptı: “Ateşli silahların dağıtılabileceğini biliyoruz… Gerçek ‘Sarı Yelekler’ bunlara canlı kalkan olmamalı. Protestolarda hazır bulunanlar polisin kimseyi gözaltına almasına izin vermiyor. Dolayısıyla herkese sroumlu davranma çağrısı yapıyoruz. Benim tavsiyem bu yönde.”

Fransız hükümeti çok kaygılı

MEDYAYA YAYIN UYARISI

Hükümet sözcüsü, medya organlarından da protestoları verirken kolluk kuvvetlerinin pozisyonlarını açık etmeyecek şekilde yayın yapmalarını talep etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: