• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
FETÖ’den Yargılanan Ankara Eski İstihbarat Şube Müdürü Cihangir Ulusoy Beraat Etti

FETÖ’den Yargılanan Ankara Eski İstihbarat Şube Müdürü Cihangir Ulusoy Beraat Etti

FETÖ soruşturması kapsamında hakkında dava açılan Ankara eski İstihbarat Şube Müdürü Cihangir Ulusoy’un birincil celsede beraatine karar verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün kriptolu haberleşme programı olan ByLock’u geliştirdiği iddia edilen Natek’in eski ortaklarından FETÖ şüphelisi Muhammet Tolga Erpolat ile şirketini koruma altına almaya çalıştığının tespiti üstüne Ankara eski İstihbarat Şube Müdürü Cihangir Ulusoy hakkında soruşturma başlatmıştı. Başsavcılık, soruşturma zarfında “FETÖ’ye aza olmamakla birlikte bu örgüte yardım etmek” ve “kamu görevlisinin devlete ait belgede sahteciliği” suçlamalarından Ulusoy hakkında dava açmıştı. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve ilk celsesinde karar meydana çıkan davaya tutuksuz davalı Ulusoy, avukatları ve yakınları katıldı. Savunma yapan Ulusoy, suçlamaları kabul etmediğini belirterek, FETÖ’ye yardım etmediğini öne sürdü. Ulusoy, temize çıkma talebinde bulundu.

2 SUÇTAN SUÇ OLUŞTURAN İSTEMİ

Cumhuriyet Savcısı Mustafa Manga, esas hakkındaki mütalaasının hazırlanmış olduğunu belirtti. Manga, mütalaasında Ulusoy’un “FETÖ’ye aza olmamakla birlikte bu örgüte yardımcı olmak” ve “halk görevlisinin devlete ait belgede sahteciliği” suçlarını işlediğinin sabit olduğunu açıklama ederek, Ulusoy’un bu suçlardan suç oluşturan almasını istek etti.

“FETÖ MAĞDURUYUM”

Savcı mütalaasına karşın beyanı alınan Ulusoy, “17-25 Aralık döneminde güvenlik istihbarata atanan tek adamım. Kaçak dinlemeleri ortaya çıkardım ve FETÖ’nün dinleme mağduruyum. FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara Emniyet Müdürlüğünde gazi oldum. FETÖ’ye takviye ettiğimle ilgili bir suçlamayı kabul etmem muhtemel değil. Beraatimi talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Ulusoy’un delil yetersizliğinden bütün suçlamalardan beraatine karar verdi.

İDDİANAMEDEN

Soruşturma zarfında hazırlanan iddianamede, 22 Ağustos 2016’da Ankara Emniyet Müdürlüğüne yazılım alanında faaliyet yürüten “Natek” isimli şirket hakkında FETÖ’nün kriptolu haberleşme programı olan ByLock programını geliştiren ve örgütle irtibatlı şirket olduğuna dair ihbar yapıldığı belirtildi. Ulusoy’un söz konusu ihbarlara yönelik yapılan soruşturmalarda Natek’in eski ortaklarından FETÖ şüphelisi Muhammet Tolga Erpolat ile şirketini koruma altına almaya çalıştığının tespiti üzerine soruşturmanın başlatıldığı ifade edildi.

“FETÖ İRTİBATINI GÖSTERİR HUSUSLAR ÇIKARILDI”

İddianamede, Ulusoy’un, Natek şirketi eski sahibi Erpolat hakkında yapılan soruşturmada istenilen data, evrak taleplerine ilişkin irtibatlarını gösterir hususları “Data Istek Formundan” çıkararak, “FETÖ ile ilişkisine rastlanılmamıştır” biçiminde ifadelere yer verdiği belirtildi. Erpolat’ın ortağı olduğu Natek Şirketinin FETÖ ile irtibatlarına yönelik yapılan soruşturmalara ilişkin İstihbarat Şube Müdürlüğünden istenilen veri, belge ve taleplerine ilişkini düzenlemiş olduğu, “Veri İletim Formunda” FETÖ irtibatlarını gösterir hususları çıkardığı kaydedildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: