• DOLAR
  5,3119
  % 0,54
 • EURO
  6,0254
  % 0,47
 • ALTIN
  229,2715
  % 0,16
 • BIST
  102.415
  % 0,66
Fenerbahçe taraftarının gözdesinde kırık! 3 ay oynayamayacak

Fenerbahçe taraftarının gözdesinde kırık! 3 ay oynayamayacak

Cadde röportajında vatandaşlara ”Cumhuriyet Ne Vakit Ilan Edildi” biçiminde soru yöneltildi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, vatandaşların içten cevabı verememesine tepki gösterildi.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ ÇEKTİ

YouTube kanalı Tarih Tarih sokağa inerek vatandaşlara mikrofon uzattı. Vatandaşlara ”Cumhuriyet Ne Vakit Duyuru Edildi?” diye soru yönelten muhabir, doğru cevabı alamadı. Vatandaşları ya yılı veya günü yanlış söylemesi sosyal medyada tepki çekti.

CUMHURİYET’İN BILDIRI EDİLDİĞİ TARİH

24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması imzalanmış, yeni Türk Devleti’nin bağımsızlığı kabul edilmişti. İkinci dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin toplanmasından 2 ay sonra 13 Ekim 1923’de Ankara Türkiye Devleti’nin Hükümet Merkezi oldu. Artık, mevcut rejimin isminin de tüm açıklığı ile konulması, yeni devletin başkanının seçilmesi gerekiyordu. O güne değin Devlet Başkanlığı görevi, Türkiye Büyük Halk Müziği Meclisi Başkanı olarak Atatürk kadar yürütülmüştü. bir de bazı tanıdık olmayan ülkeler de Lozan Antlaşması’nı onaylama için Türkiye’deki yeni devlet rejiminin daha açık şekilde belirlenmesini istiyorlardı. Bu sıralarda, 27 Ekim 1923’te İcra Vekilleri Heyeti’nin istifası ve Meclis’in güvenini kazanacak bir kabine listesinin oluşturulamaması da bu soruna tez bir çözüm gerektirdi. İşte, iç ve dış şartların doğurduğu bu gelişmeler sonucu 29 Ekim 1923 akşamı cumhuriyet bildiri edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: