• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Fatih Portakal’ın Haberler.com’a Açtığı Davayı Mahkeme Reddetti

Fatih Portakal’ın Haberler.com’a Açtığı Davayı Mahkeme Reddetti

Fatih Portakal’a bir şok da İstanbul 29. Asliye Hukuk Mahkemesi’nden geldi. FOX TV haber sunucusu Fatih Portakal’ın haberler.com’a açtığı dava mahkeme tarafından reddedildi.

3 Kasım 2017 günü sunduğu haber bülteninde Mehmetçik tarafından öldürülen PKK’lı teröristler için “Allah rahmet eylesin” ifadesini kullanan Portakal, bu ifadesini “Fatih Portakal’dan skandal gaf” başlığı ile yayına alan sitemize manevi tazminat davası açmış ve 5 bin lira para talep etmişti.

“KAMUYU BİLGİLENDİRME HAKKI”

Şirket adına savunma yapan Av. Bedia Teymur’un “Davacıya karşı bir hakaret etme durumu vuku bulmamış, basının kamuyu bilgilendirme ve bilinçlendirme hakkı kullanılmıştır. İşbu ifadelerin ileri düzeyde eleştiri mahiyetinde sayılması halinde dahi tespit edilecektir ki; söz konusu ifadeler davacıyı karalama, hakkında provoke ya da propaganda yapmaya yönelik olmayıp, yalnızca görünen gerçeklik üzerine kişinin ifadelerini kamuya servis etmeye yöneliktir.Kaldı ki göz önünde bulunan şahıslar ağır eleştirilere maruz kaldığında dahi Yargıtay’ca basının özgürlüğü korunmuş, ağır eleştirilere hedef olmanın meşhur şahıslar için olağan olduğu ifade edilmiştir. Kamunun eleştiri hakkı geniş tutulmuş, tanınmış kişinin ise kişilik hakları daha dar yorumlanmıştır. Müvekkilimiz, haberi meşru sınırları aşmaksızın servis etmiş olması sebebiyle basın özgürlüğü kapsamında korunacak ve müvekkilimize yönelik herhangi bir suç izafe edilemeyecektir. Dolayısıyla işbu manevi tazminat istemi mesnetsiz kalmaktadır.” ifadelerini dikkate alan mahkeme davanın reddine karar verdi.

Av. Bedia Teymur

HER FIRSATTA ‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ’ DİYORDU, KONU KENDİSİ OLUNCA MAHKEMEYE KOŞTU

Her fırsatta ‘basın özgürlüğü’ vurgusu yapan Fatih Portakal’ın, habere konu olan kişi kendisi olunca veryansın etmesi, dilinden düşürmediği ‘basın emekçilerini’ yani bizleri mağdur etme pahasına tazminat davası açması da konunun farklı bir boyutu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: