• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
F.Bahçe’den Terim’e: ‘Sokak kabadayısı…’

F.Bahçe’den Terim’e: ‘Sokak kabadayısı…’

Devlete Ait siteden yapılan izah etme şu şekilde;

Dün oynadığımız derbi maçında hayatını kaybeden taraftarımız Koray Şener’in ailesine ve yakınlarına birkez daha başsağlığı ve Allah’tan dayanma dileriz. Camia olarak yaşadığımız endişe her şeyin ötesindedir. Yarın, önce stadımızdaki törenle, sonrasında ise Kocaeli’nde kendisini ebedi yolculuğuna defalarca birlikte uğurlayacağız.

Maç sonunda Başkan Vekilimiz, teknik heyetimiz ve futbolcularımız da yaşadıkları derin üzüntü nedeniyle, yaptıkları açıklamalarda maçla ilgili değerlendirmelere ve maç sonu yaşanan olaylara doğal olarak detaylıca değinmemiştir. Oysa maç sonunda rakip teknik direktör ve yöneticisinin yaptığı talimat etraflıca değerlendirildiğinde ve de rakibimizin sosyal ağ hesaplarının yaptığı paylaşımlar göz önünde bulundurulduğunda, bu sezon bu stil talimat yapmama konusunda bilhassa hassasiyet göstermiş olan kulübümüzün, bugün bazı noktaları açıklığa kavuşturmasını mecbur kılmıştır. Zira, bağırıp çağıranın, sesi en çok çıkanın haklı görüldüğü futbolumuzun mevcut ortamında temiz kalpli yaklaşımlar suistimal edilmektedir.

Ilk Olarak, devlete ait sosyal ağ hesabı paylaşımları ile, attığımız ikinci gol öncesi taç konusunda hakem hatasından sızlanan rakibimizin ikinci golünün tartışılmayacak hatalı bir korner kararı ile geldiğini kendilerine ve kamuoyuna hatırlatmak isteriz. Topa vuran muhalif oyuncu bile kendi benzeri sahasına dönmeye yöneldiği bir sırada yanlış korner kararı verilmiştir.

Maçın son dakikalarında, futbolcumuz Soldado ile muhalif oyuncu Belhanda arasında yaşanan olayda Belhanda’nın Soldado’ya önce dizleriyle tekme atması, ardından hareketini sportmenlik dışı şekilde devam ettirmesi ve ardındaki iki futbolcu birbirleriyle ayakta gerilim yaşarken iki taraflı olarak yüzlerinden tutup ittirmesine karşın Soldado’ya kırmızı kart verilip Belhanda’nın cezasının sarı kartla geçiştirilmesi açık ve net şekilde adaletsiz ve hileli bir tutumdur.

 

 

Maç sonunda futbolcumuz Jailson haklı bir şekilde kırmızı kart görmüş olup, yaptığı sportmenlik dışı hareketin cezasını çekmiştir. Ancak, muhalif oyuncuların bir kısmının Jailson’u darp etmeleri ve bununla da yetinmeyip saha içinde kovalamalarına rağmen yalnızca Ndiaye’ye kırmızı kart verilmesi ve kalecimiz Harun Tekin’e diziyle tekme atan, sonrasında da Uzlaşma’ı itekleyen Ryank Donk ilk kez edinmek üzere diğer oyunculara sarı kart bile çıkmaması, bu kararların nasıl ve hangi mantıkla alındığının sorgulanmasını gerektirmektedir.

Ama bu kararlardan fazla daha önemlisi ve muhtemelen bu adaletsiz kararların da peşinde yatan neden ise; özellikle 2. yarının neredeyse tamamında rakip takımın teknik direktörü Fatih Terim’in kendine ayrılan kaplı alanın dışına çıkıp, maçın tamamını taç çizgisi üzerinden yönetmesi, orta hakemin kararlarından sonra aralıksız ve ısrarlı olarak dakikalarca orta hakeme tacizkar eylemler ve söylemlerde bulunması, bununla da kalmayıp yerine geçen kimse kulübemize değin gelip teknik heyetimizi ve oyuncularımızı da tahrik etmesine rağmen, bütün bu ihlalleri nedeniyle maçın orta hakeminden tek bir uyarı bile almamış olmasıdır. Benzer şekilde karşı taraf teknik direktörün yardımcısı da sürekli olarak rakip teknik direktör ile bu eylemlerde birlikte hareket etmiş olmasına rağmen, orta hakemden tek bir uyarı dahi almamıştır.

Herhangi bir müsabakada, bir teknik direktör veya yardımcısının, maç sırasında spor ruhundan uzakta az kalsın bir sokak kabadayısı edasıyla hareket etmesine rağmen hakemin bir yok pat diye fazla defa oluşturacağı ikazlar ve sonunda alacağı kararlar bu kişilere dün akşam maalesef uygulanamamıştır. Bu ayrıcalıklı kişilere zorunlu yaptırımların uygulanamaması sonucunda da, karşı taraf teknik direktörün ve yardımcılarının ihlalleri maçla sınırlı kalmamış, maç sonunda yayıncı kuruluş görüntülerinde de dobra dobra değişmez olduğu üzere, rakip teknik direktör, futbolcumuz Soldado’nun kolunu sıkıp tehditler savurmuş, yardımcısı ise çoğu futbolcumuza sırayla saldırma girişiminde bulunmuştur. Tüm bu olaylar, yayıncı kuruluşun görüntülerinde de çok dobra dobra görülmektedir.

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, maç sonunda da hakemlerin kararları üzerinden olmayan bir mağduriyet yaratma çabaları da tüm kamuoyunun malumudur.

Daha önce birçok kez TFF’nin ve MHK’nın yönetimle ilgili anlayışlarıyla ilgili görüşlerimizi aktarırken dile getirdiğimiz hususların yaşadığımız bu olaylarla birlikte ne kadar önemli olduğu da bir defa daha ortaya çıkmıştır.

Türk sporunun ve futbolunun tüm paydaşları olarak, ancak; ortak prensip ve değerlerimiz noktalarında, her zaman birlikte, tüm kulüplerimizi ve değerlerimizi kapsayan, hiçbir kurum ve şahısa ayrı bir ayrıcalık tanımayarak, hakkaniyetli ve adil bir yaklaşımı benimsediğimiz takdirde ülkemize ve sporumuza yakışan daha güzel günlere gidebileceğimize inanıyoruz.

Bu noktada, TFF ve MHK’dan dün yaşanan olaylar ve sezonun devamındaki beklentimiz, hiçbir kulüp ve şahısı imtiyazlı olarak görmeden, tüm kulüp ve yetkililerine eşit mesafede yaklaşarak Türk Futbolunu yönetmeleri ve bu konudaki kararlılıklarını da kendilerine alt olan bütün daha aşağı merciilere aktarmalarıdır.

Unutumamalıdır ki; Türk futbolunda güven ortamını tesis etmek, adil rekabet ortamını sağlamak, futbolumuzu tartışma zemininden uzaklaşma noktasında büyük tartı teşkil etmektedir ve futbolumuzda bu ortamı yaratmada en büyük yükümlülük TFF’dedir.

Bunlarla birlikte, derbinin oynandığı Türk Telekom Stadyumunda bizleri ağırlayan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz ve idare heyeti üyelerine göstermiş oldukları misafirperverlikten ötürü teşekkür ederiz.

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: