• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Eşten Gizli Kredi Çekmek Boşanma Sebebi Sayıldı

Eşten Gizli Kredi Çekmek Boşanma Sebebi Sayıldı

Eşinden gizli bankadan kredi çekenlere Yargıtay’dan fena haber geldi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşinden habersiz kredi çeken kocanın bu bakımlı hareketini ‘güven sarsıcı’ durum olarak değerlendirip, bu kusurlu davranışı boşanma sebebi saydı. Emsal kararla birlikte, eşinden habersiz banka kredisi çeken taraf, boşanma davalarında kusurlu sayılacak.

‘GÜVEN SARSICI’ DAVRANIŞ

Balıkesir’in Edremit ilçesinde ikamet eden çift boşanmaya karar verdi. Edremit 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davaya iki taraflı suçlamalar damga vurdu. Tarafları dinleyen mahkeme, sanık kocaya karşın; eşine hakaret edip, onu aşağıladığı yönündeki suçlamaları ‘duyuma dayalı’ olduğu gerekçesiyle reddetti. Sanık kocanın eşine haber vermeden bankadan kredi çekmesini ‘güven sarsıcı tavır’ olarak nitelendiren Edremit 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, tarafları boşadı. Şikayetçi kadına nafaka ödenmesi gerektiğine karar veren Duruşma, davalı kocanın mağdur kadına manevi tazminat ödemesi gerektiğine hükmetti. Kararı davalı koca temyiz etti.

MAHKEME BOŞANMA SEBEBİ SAYDI

Dava dosyasını inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı. Mahkemenin boşanma sebebi olarak saydığı ‘eşten habersiz kredi çekmenin güven sarsıcı davranış olduğuna dikkat çekilen Yargıtay kararında şöyle denildi:

“Boşanma sebebiyle manevi tazminata hükmedilmesi için, tazminat talep eden tarafın kusursuz ya da eksik kusurlu olmasının yanına, boşanmaya sebep olan olayların şahsiyet haklarına hücum özelliğinde olması da gerekir. Somut olayda, davalı erkeğin eşinden habersiz kredi sürüklemek suretiyle güven sarsıcı davranışta bulunduğu anlaşılmaktadır. Mahkemece erkeğe yüklenen hakaret ve aşağılama eylemlerine yönelik tanık beyanlarının duyuma dayalı olduğu, yeniden mahkemece erkeğe yüklenen diğer kusurlu davranışların ise evlilik birliğinin devam etmiş olması sebebiyle affedildiği veya en azından güzel görüldüğü, bu nedenle de bu eylemlerin erkeğe hata olarak yüklenemeyeceği anlaşılmaktadır. Sanık erkeğin boşanmaya sebep olan olaylarda şikayetçi kadının kişilik haklarına atak niteliğinde bir kusuru ispatlanamamıştır. Gerçekleşen bu şart karşı kadının manevi tazminat talebinin reddedilmesi gerekir. Yetersiz gerekçeyle şikayetçi bayan yararına tazminata hükmedilmesi bozmayı gerektirmiştir”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: