• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Esad rejimi ile YPG/PYD arasında Fırat’ın doğusu için rahat pazarlık

Esad rejimi ile YPG/PYD arasında Fırat’ın doğusu için rahat pazarlık

“Sınırımızın dışındaki teröristler de sıcacık uyuyamıyor, biliyorlar ki bir gece ansızın gelebiliriz. Fazla yakında bugün brövelerini takan komandolarımızla Fırat’ın doğusundaki terör yuvalarını da darmadağın edeceğiz” Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat’ın doğusu ile ilgili mesajını bu defa de Isparta’dan verdi. Zamanlama fazla kritik. Çünkü devletin önünde PYD/YPG’nin Suriye’nin kuzeyinde kendisine özerklik verilmesi amacıyla Esad rejimiyle yürüttüğü bakımlı görüşmelerin içeriği var. Gizli görüşmelerde madde madde yapılan pazarlığa gelelim. Bu pazarlık ABD’nin de nasıl devrede olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

1) Suriye Petrol Bakanlığı’nın başına Kürt bir ismin getirilmesi.

2) PYD/YPG mevcut petrol gelirlerinin yüzde 25’ini rejime devredebilir, karşılığında rejim de mühendislik desteği vererek mevcut imal kapasitesini arttırabilir.

3) Deyr Ez Şiddet’daki petrol kuyuları ile doğalgaz yatakları rejim ile iki taraflı işletilebilir.

4) Rejim PYD/YPG’ye arıtılmış akaryakıt ve yakıt verir.

5) Mazot ve yakıt aktarımının ABD’li bir şirket aracılığıyla yapılması.

6) Tabka Barajı’ndan örgüt kontrolündeki alanlara enerji nakil hatlarının çekilmesi.

Pazarlık sürüyor. ABD’nin silahlarla desteklediği terör örgütü Fırat’ın doğusunda enerji kaynaklarından para kazanıyor. Terör örgütünün teftiş ettiği enerji kaynaklarına gelince:

– Rakka’daki Tabka Barajı ve Menbiç’teki Tişrin Barajı

– Al Omar, Tanak, Azrak, Galban gibi manâlı 17 petrol ve doğalgaz kuyuları

Terör örgütü sadece petrol ticareti üzerinden şimdilik 2 milyar liraya yakın gelir elde ediyor.

Bu gelirin nereye gittiğini tahmin etmek hiç baskı değil.

Yeni taktik: Paralı terörist

Gelelim konunun diğer boyutuna…

Söz konusu imkânlar PKK’nın da iştahını kabartıyor. Raporlarda PKK’nın YPG üzerindeki her türlü hâkimiyetini daha da kuvvetlendirme çabasında olduğu belirtiliyor. Amaçları bir yana da inisiyatifi ABD’ye bırakmamak. Türkiye’nin PKK terör örgütüyle mücadelesinde gelinen noktaya bakmakta da avantaj var. Güvenlik raporlarına kadar terör örgütüne katılım sayısı son 10 yılın asgari seviyesinde. Bu sebeple örgüt Irak ve Suriye’den para karşılığında teröristleri Türkiye’ye sokmaya çalışıyor. Türkiye ise Kandil-Türkiye hattını geçici üs bölgeleriyle kapattı. Niyet örgütün Türkiye’ye girişini kalıplamak. Hem rejimle yürütükleri pazarlık hem de Türkiye’ye karşın mümkün sızmalarına karşısında yeni ve ses getirecek operasyonların yolda olduğu bilgisi var.

Kılıçdaroğlu’nu üzen olasılık

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu TÜSİAD Başkanı ve kurmay ekibiyle Beyoğlu binasında önceki gün akşam yemeği yedi. Ekonominin röntgeninin ortak olarak çekildiği yemekte bir üyenin “Eğer bu krize kısa sürede çözüm bulunamazsa, büyük işten çıkarmalarla karşısında karşıya kalınabilir” cümlesinin Kılıçdaroğlu’nu üzdüğünü öğrendim. CHP Lideri’nin “Konuya partiler üstü yaklaşıyoruz, 13 maddelik önerge paketi açıkladık fakat bizi dolar baronlarına hizmet etmekle bile suçladılar. Partiler üstü mesele olarak bakmaya devam edeceğiz, içten bildiklerimizi söyleceğiz” dediği belirtiliyor.

öne meydana çıkan haberler

Cengiz Ünder için rekor vergi!

Whatsapp’taki tehlike Türkiye’ye sıçradı

Görünce elbiseleriyle suya girdiler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: