• DOLAR
  5,3312
  % 0,24
 • EURO
  6,0463
  % 0,09
 • ALTIN
  227,0015
  % 0,05
 • BIST
  103.168
  % 0,66
Ermenistan Kemal Öksüz’ü ABD’ye iade ediyor

Ermenistan Kemal Öksüz’ü ABD’ye iade ediyor

ABD’de, hakkında iddianame hazırlanan ve ağustos ayında Ermenistan’da tutuklanan Fetullahçı Terör Örgütü(FETÖ) üyesi Kemal Yetim’ün bu ülkeye iade edileceği bildirildi.
Ermenistan’ın resmi haber ajansında bulunan haberde, başsavcılığın, Öksüz’ün iadesini isteyen ABD’nin talebine olumlu karşılık vererek iade yönünde karar aldığı belirtildi.
Kararın ne zaman ve ne şekilde uygulanacağına ilişkin detayların, başsavcılık kadar paylaşılmadığına dikkat çekilen haberde, Yetim’ün ABD göre yapılan suçlamalar sonucunda Erivan’da yakalandığı hatırlatıldı.
ABD’nin iade talebinin arkasından, Ermenistan makamları, 7 Eylül’de yaptıkları açıklamada “Öksüz hakkında kendi soruşturmalarını da yapacaklarını” açıklama etmişti.

Kimsesiz hakkında iddianame
ABD Hak Bakanlığı kadar hazırlanan iddianamede, Kemal (Kevin) Kimsesiz’ün, 2013 yılında Kongre heyetinin Azerbaycan’a yaptığı gezi ödeneğinin kaynağını sakladığı belirtilmişti.
İddianamede, Yetim hakkında ABD Temsilciler Meclisi Etik Komitesinin, kamuoyunun aydınlatılması nedeniyle dosyaladığı belgelerde yalan açıklamak, Kongre üyelerinin gezi masraflarını karşılamak için Azerbaycan hükümetinin kontrolündeki bir petrol şirketinden aktarılan parayı göstermek suçlamalarına yer verilmişti.
İddianamede, Kimsesiz’e maddi vakıaları tahrif ve örtbas etmek, Kongreye yalan bildirmek dahil 5 suçlama yöneltilmişti.
Ahlak Komitesi, 2015’te geziye katılan 10 Kongre üyesi ve 30’dan artı yardımcının, Kongre kurallarını “kasıtlı olarak ihlal ettiğine” ilişkin delil bulunmadığına karar vermişti.
ABD’de kar amacı gütmeyen kuruluşlar, Kongre üyelerine yönelik eğitim gezilerine sponsor olabiliyor. Gezi masraflarının kaynağının doğru belgelendirilmesi gerekiyor.
ABD’de Avrasya Amerikalılar Turkuaz Konseyi Başkanlığını yürüten Kemal Yetim’ün, Türkiye karşıtı çıkışlarıyla bilinen Amerikalı senatörlerle yakın ilişkisi bulunuyordu.

Türkiye’de Güvenlik Genel Müdürlüğü, Yetim’ün ABD’nin yakalama emrine istinaden Ermenistan’da yakalandığına ilişkin basında yer alan haberler üstüne, Ermenistan İnterpol biriminden data talep edildiği ve konunun takip edildiği açıklamasını yapmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: