• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Erdoğan’la Görüşmek İsteyen İş Adamı, Binasının Dış Cephesine Mektup Yazdı

Erdoğan’la Görüşmek İsteyen İş Adamı, Binasının Dış Cephesine Mektup Yazdı

Iş adamı Çetin Kavut, 32 senedir dokuma sektöründe faaliyet gösteriyor. 2015 yılında fabrikatör olan Kavut, İkitelli’deki binasında satmak mağazısıyla da hizmet veriyor. Ekonomide yaşanan sıkıntılardan nasibini alan ve elindeki son seçenek ‘konkortado’ fatura çıkarmak olan Kavut “Bu en kolayı olurdu” dedi ve sıkıntılarını çözmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazdı. TEM otoyolunda da görünen, İkitelli’deki 8 katlı binasının dış cephesine mektubunu yazar Kavut, Ankara’dan gelecek yanıtı bekliyor.

DÖVİZ FIRLAYINCA İŞLERİ BOZULDU

İşlerinin bir vakit iyi gittiğini ama erken tercih kararıyla birlikte her yerde sıkıntılı günlerinin başladığını belirten Kavut “Erken seçim kararının alınmasıyla birlikte mevcut müşterilerimiz tümü sipariş iptaline gitti. Bir nevi kendilerini korumaya aldılar. İktidar değişirse bir güven ortamı oluşmazsa, seçim ikinci tura kalırsa düşüncesiyle ihracat azaldı. Ciddi bir aylaklık oluştu. 2-3 ay değin bu boşluğu yönetebildik. Seçimlerden sonra her tarafta piyasa hareketlenmeye başladı, sipariş oluşabilecek ortam oluştu derken bu seferde dolar ve euro fırladı” ifadelerini kullandı.

“GÖRÜŞMEK İSTEMEMDEKİ SEBEP…”

“Sesimizi duyurmakta zorlanıyoruz” diyen iş adamı Çetin Kavut “bu vesileyle çeklerimiz neredeyse yazılma noktasına geldi. Devletin kaynakları var. Bu kaynakları esas üreticiler kullanmıyor. Bu kaynakları arabulucu şirketler, dış ticaret şirketleri ve hiçbir riski almayan fakat bilançolarına baktığınızda yoğun ihracat yapan şirketler kullanıyor. KDV iadelerini ivedi ödedikleri için dış ticaret şirketleri istek görüyor. Bizim gibi üreticiler ihracatını bu şirketler üzerinden yapıyor. Herif riski, tahsilat riski, pazarlama riski değil. Eximbank’ta bilançolara göre hareket ettiği için ve bunlar da bütün üretim kaynaklarını, üreticilerin ürettiği ürünleri ihracat ettiği için bu şirketlerin ciroları yüksek çıkıyor ve kaynakları da bu şirketlere kullandırtıyorlar. Benim, Cumhurbaşkanımızla görüşmek istememdeki sebepte bunu söz etmek, bu sorunları bahsetmek. Kullanılan kaynakları reel üreticilere ve gerçekte istihdam sağlayan şirketlere aktarıldığında kriz daha rahat atlatılacak” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: