• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Erdoğan’ın Talimatıyla ‘Malcolm X’in İsmi ABD Büyükelçiliği’nin Bulunduğu Caddeye Verilecek

Erdoğan’ın Talimatıyla ‘Malcolm X’in İsmi ABD Büyükelçiliği’nin Bulunduğu Caddeye Verilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İsmini Ankara’da yaşatacağız” dediği ABD’li Müslüman siyasetçi ve insan hakları savunucusu Malcolm X’in adı Ankara Çukurambar’da yapı edilen yeni ABD Büyükelçiliği’nin bulunduğu 1478. Cadde’ye verilecek.

ISIM ÖNERİSİ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE KARARA BAĞLANACAK

Sabah’ın haberine tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi İsimlendirme Komisyonu’na sunulan ad önerisinin önümüzdeki günlerde karara bağlanması bekleniyor.

MALCOLM X KİMDİR?

Malcolm X (d.19 Mayıs 1925; Omaha – ö. 21. Şubat 1965; New York), gerçek ismi Malcolm Little olan, müslüman olduktan daha sonra Arapça El-Hacc Mâlik el-Şahbâz adını bölge Müslüman siyasetçi ve insan hakları savunucusudur. Gelmiş geçmiş en etkili Siyahımsı Amerikalılar’dan biridir.

YAŞAMSAL

Altı yaşındayken babası öldürüldü. On üç yaşına geldiğinde, annesi fikir hastanesine yerleştirildi ve kendisi koruyucu aileye verildi. Yaşamına bir süre bu şekilde devam etti.

1946 yılında (20 yaşındayken), hırsızlık ve hâneye tecavüz suçlarından hapishaneye girdi. Hapishanede, “İslam Ümmeti” (İngilizce: Nation of Islam) isimli siyahî harekete katıldı.

1952 yılında şartlı tahliye edildi. Tahliye edildikten sonradan kısa zamanda hareketin liderlerinden biri hâline geldi. Bu hareketin en ünlü siması olduğu yaklaşık 12 sene içinde, siyâhî üstünlüğüne inandığı İslam Milleti öğretileri doğrultusunda, siyah ile beyaz Amerikalılar’ın ayrılması gerektiğini savundu ve sivil haklar hareketinin ırksal bütünleşme vurgularına karşı alaycı tavırlar sergiledi.

1964 yılının mart ayında; Malcolm X, İslam Ümmeti (siyahımsı hareket) ve lideri Elijah Muhammed ile ilgili büyük bir hayal kırıklığına uğradı. En sonunda da hareketi ve öğretilerini reddetti. Devamında Sünni İslam ile tanıştı. Orta Doğu ve Afrika’da bulunduğu zaman zarfından daha sonra Müslüman Camisi (İngilizce: Muslim Mosque, Inc.) isimli şirketi ve Afro-Amerikan Birliği Örgütü’nü belirlemek için ABD’ye geri döndü. sonradan da Pan-Afrikanizm, siyahilerin kendi kaderini atama edebilme ve kendi kendilerini savunma hakkı gibi konuların önemini vurgulayarak ırkçılığı reddederken, “Siyahi bir Müslüman olarak şu an özür dilememe sebep olan birçok şey yaptım. Bir hortlak gibiydim… belirli bir yön muhabere edildi ve yürümem söylendi.” demiştir.

İslam Ümmeti hareketini terkettikten sonradan Şubat 1965’te, hareketin üç üyesi tarafından suikaste uğradı. Ölümünden kısa bir vakit sonra da 20. yüzyılın en güzel kitaplarından biri olarak kabul edilen Malcolm X Otobiyografisi (İngilizce: The Autobiography of Malcolm X) isimli biyografisi yayınlandı.

GITTIKÇE ÇOĞALAN ÖNEMİ

1950’lerin sonlarına içten Malcolm X, yeni bir ad kullanmaya başladı (Malcolm Shabazz veya Malik El-Şahbaz) fakat genelde Malcolm X olarak tanınmaya devam etti. Sorunlar ve olaylar ile ilgili yaptığı yorumlar bundan böyle gazetede, radyoda ve televizyonda yayınlanmaya başlamıştı ve 1959 yılında New York Şehir Halkı televizyonunda yapılan İslam Ümmeti hakkındaki belgesel yayınında yer aldı.

1960 yılının Eylül ayında Malcolm X, New York’taki Birleşik Milletler Genel Kurulu’nca Afrikalı milletler hakkındaki devlete ait toplantılara ziyafet edildi. Mısır’dan Cemal Abdül Nasır, Gine’den Ahmed Sékou Touré ve Zambiya Afrika Milli Kongresi’nden Kenneth Kaunda ile bir araya geldi. Fidel Castro da kurula katıldı ve Harlem kalabalık liderleri karşılama komitesinin bir parçası olarak Malcolm X ile alenen bir araya geldi. Fidel Castro, Malcolm X’i özel bir görüşmeye misafir etme etti ve konuşmadan iki saat sonra da Küba’ya ziyarete gelmesini istedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: