• DOLAR
  5,2858
  % 0,16
 • EURO
  5,9723
  % 0,00
 • ALTIN
  224,5755
  % 0,67
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Erdoğan’ın Cemal Kaşıkçı Cinayetine İlişkin Açıklamaları ABD’nin Gündemine Oturdu

Erdoğan’ın Cemal Kaşıkçı Cinayetine İlişkin Açıklamaları ABD’nin Gündemine Oturdu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM’deki grup toplantısına katılarak konuşma yaptı. Erdoğan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine ilişkin soruşturmanın detaylarıyla ilgili açıklaması sosyal ağ platformu Twitter’da en çok konuşulan konular aralarında yer aldı.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI ABD’DE ‘TT’ OLDU

ABD’de ‘Turkish President’ ve ‘Erdoğan’ kelimeleri hakkında on binlerce tweet atıldı. Atılan tweetlerin bazılarında Erdoğan’ın bütün konuşması çevrilerek paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında şu ifadeleri kullanmıştı:

“KAŞIKÇI 28 EYLÜL CUMA GÜNÜ SAAT 11’DE KONSOLOSLUĞA GİDİYOR”

Kaşıkçı başlangıçta 28 Eylül cuma günü saat 11’de konsolosluğa gidiyor. Bu noktada infaz timine haber veriliyor, ve tasarlama süreci başlıyor. Konsolosluk görevlilerinden bazıları ülkesine gidiyor.

1 Ekim’de saat 16.30’da 3 karakter bir ekiple tarifeli seferle İstanbul’a inip otele yerleşiyor. bu vesileyle başkonsolosluktan bir takım de Yalova ve Belgrad Ormanı’nda buluş yapıyor.

İkinci takım ertesi gün geliyor. Aralarında generallerin de bulunduğu 3. ekip ertesi sabahtan İstanbul’a geliyor. 09.50 ile 11 arasında konsoloslukta buluşuyor tüm bu adamlar.

“BİNAYA GİRDİKTEN SONRADAN KENDİSİNDEN YENIDEN HABER ALINAMIYOR”

Kaşıkçı saat 11.50’de Kaşıkçı aranarak randevusu doğrulama ediliyor. Binaya girdikten sonradan kendisinden yeniden haber alınamıyor. Saat 17.50’de ülkemiz resmi makamlarına Hatice Cengiz kadar dilekçe yapılıyor.

İstanbul Güvenlik Müdürlüğü ilgili birimleri hemen tahkikat başlatıyor. Kaşıkçı’nın başkonsolosluktan çıkmadığı kesinlik kazanıyor.

Güvenlik ve istihbarat birimlerimiz her şeyi detaylıca araştırmaya başlarken, savcılık da soruşturma açıyor.

“15 ŞAHSIYET SUUDİ EKİBİN ÜLKEMİZE GELDİĞİ, ERTESİ GÜN AYRILDIKLARI SAPTAMA EDİLİYOR”

Derinleştikçe bu çalışamalar garip bilgilere ulaşılıyor. 15 Suudi güvenlikçi, istihbaratçı ve adli tıpçılardan oluşan bir ekibin ülkemize geldiği, ve ertesi gün ayrıldıkları saptama ediliyor.

Giysi, gözlüğü ve sakalıyla Kaşıkçı’ya benzetilmek istenen kişi de tarifeli uçakla ülkesine dönüyor.

İkamet ve konsolosluktaki çalışanlara müsade veriliyor.

Sis bulutu ortadan kalkmaya başladıkça diğer ülkeler de harekete geçtiler. Biz de her türlü adımı atacağımızı ifade ettik.

“KRAL SELMAN’A KONSOLOS’UN BASİRETSİZLİĞİNİ ANLATTIM”

Kral Selman ile 14 Ekim’de yaptığımız birincil telefon görüşmesinde kendisine meseleyi elimizdeki bulgular ışığında anlattım. Kendisinin gönderdiği heyetle yaptığım görüşmeyi ve müşterek egzersiz grubu kararımızı da ifade ettim.

Kral’ın talimatıyla başkonsolosluk binasına girdi. Başkonsolos daha önce müsaade etmemişti. Ben Kral Selman’a da Konsolos’un basiretsizliğini anlattım.

“SUUDİ ARABİSTAN YÖNETİMİ KAŞIKÇI’NIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ RESMI OLARAK KABUL ETTİ”

18 Ekim’de bir kere daha tahlil yapıldı. 19 Ekim’de, cinayetten 17 gün daha sonra Suudi Arabistan yönetimi Kaşıkçı’nın o binada öldürüldüğünü resmi olarak kabul etti.

Yönetim açıklamasında ‘arbede’ esnasında öldüğü söylendi. Benzer gün bir telefon görüşmesi daha gerçekleştirdik. 18 kişinin tutuklandığını bana ifade etti. Güvenlik ve MİT’in verdiği isimlerle tutuklanan isimlerin aynı olduğu görüldü. 3 kişi konsolosluk çalışanı.

“18 KİŞİNİN YARGILANMASININ İSTANBUL’DA YAPILMASI TEKLİFİMDİR”

Böyle bir meseleyi bir kaç güvenlik ve istihbarat yetkilisine düşürmek kimseyi memnun etmez. Emri verenden de hesap sorulduğu süre kalpler mutmain olacaktır. Kral Selman’ın samimiyetinden kesin olmama duymuyorum. Bu bir siyasi cinayetse diğer ülkelerdeki suç ortakları da soruşturmaya dahil edilmeli.

Bugün buradan bir çağrı yapıyorum. Bu çağrım Kral Selman başta elde etmek üzere üstteki yönetimidir. Olayın cereyan ettiği yer İstanbul’dur. 18 kişinin yargılanmasının İstanbul’da yapılması teklifimdir. Takdir kendilerinindir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM