• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Erdoğan’ın Açılışını Yaptığı Kıbledağı’nın Zirvesindeki Cami, Dizilerin Vazgeçilmezi Oldu

Erdoğan’ın Açılışını Yaptığı Kıbledağı’nın Zirvesindeki Cami, Dizilerin Vazgeçilmezi Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kadar 3 yıl önce ibadete açılan, Rize’nin Güneysu ilçesindeki Kıbledağı’nın zirvesinde, bulutların üzerindeki ihtişamlı cami, diziler için vazgeçilmez oldu. Birçok televizyon dizisinde, cami ve çevresinde çekilen sahnelere yer veriliyor. Camiyi dizilerde gören yerli- tanıdık olmayan turistler de ziyarete geliyor.

YAPIM MASRAFLARINI HAYIRSEVERLER KARŞILADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2011 yılında başbakanlığı döneminde, Güneysu ilçesine 9 kilometre uzaklıktaki 1160 rakımlı Kıbledağı’na giderek, Ayane Camii’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, benzer alanda yeni cami yapılmasını ve kent ormanı oluşturulmasını istedi. Bunun üstüne başlatılan çalışmalarla dağın zirvesi baştan düzenlendi, çevresinde şehir halkı ormanı için çalışma yapıldı. Erdoğan’ın isteği üstüne, Osmanlı Dönemi’nin manâlı eserlerinden Üsküdar Şemsi Paşa Cami’nin sanki Kıbledağı’nda inşa edildi. 275 metrekarelik alana kurulan caminin 70 metrekaresi erkekler, 45 metrekaresi de kadınlar için ayrıldı. Kapalı alanda 200 kişinin ibadet edebileceği caminin kubbesinin yüksekliğinin 13, minarenin yüksekliğinin ise 27 metre olduğu belirtildi. Şadırvanında sürekli sıcak su akacak şekilde düzenleme yapılan camide, kadınlar için ibadet mekanının yanına dahası bebek bakım odası inşa edildi. Üretim masrafları hayırseverlerce karşılanan ve adı Hacı Yusuf Yılmaz olarak değiştirilen cami, 3 yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan göre ibadete açıldı.

DİZİLERE KONU OLUYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2010 yılında ilk ziyareti ile gündeme gelen Rize’nin Güneysu ilçesi Kıbledağı zirvesindeki cami, yapı edilen yeni haliyle ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Kıbledağı’nın zirvesinde, bulutların üzerindeki görkemli cami, diziler için vazgeçilmez oldu. Birçok televizyon kanalı dizisinde, cami ve çevresinde çekilen sahnelere yer veriliyor. Camiyi dizilerde gören yerli- yabancı turistler de bölgeye ziyarete geliyor.

“HAYRANLIK UYANDIRIYOR”

Kıbledağı Camii ve mesire alanının, Güneysu ilçesine öbür kimlik kazandırdığını bildiren Güneysu Belediye Başkanı Halil Turan, şunları söyledi:

“Güneysu’muz doğal güzellikleri ile görenlerde hayranlık uyandırıyor. Doğu Karadeniz’in hepsi benzer ama Güneysu’nun bilhassa birkaç noktası var oysa akıllardan çıkmıyor. ‘Dua Tepesi’ diye adlandırdığımız Kıbledağı olarak tanıdık 1130 metre yükseklikteki dağ. Eskiden itibaren burada bir mescidin olduğu, geçmişte büyüklerimizin tefekkür için mescide çıkıp İslami anlamda süre geçirdiğini biliyorduk. 1960 yıllarda o dönemin Güneysu Merkez Cami İmamı Hafız Yusuf Yılmaz hocamız ve köylülerin iş birliği ile imece usulü sırtta taşlar taşınarak bir mescit yapıldı. Bir müştemilat ve bir cemaat bölümünden oluşan minik bir mescitti. 2010 yılında o zaman başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan oraya çıktı. 50 santimetre karın olduğu bir zamandı. O süre yörenin, dağın estetiğine uygu bir mescit olmasın kanaatine vardık. Sahile o yakınlıkta ve yükseklikte Doğu Karadeniz’de ola ki de diğer dağ yok. Bir seyir terası gibi. İnsan oraya çıktığı zaman kendini Allah’a daha yakın hissediyor, böylece bir havası var. Günü birlik alanları da insanların o güzelliklerden faydalanmasını sağlıyor. Güneysu’ya bir layık kattı. Bazı filmlerin de jeneriklerinde görünmeye başlandı. Onur ediyoruz. her yerde bulunmayacak çok özel ve güzel bir yer.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: