• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Erdoğan’ın Açıklamasının Ardından Fındık Fiyatları 1 Lira Arttı

Erdoğan’ın Açıklamasının Ardından Fındık Fiyatları 1 Lira Arttı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık üreticisinin merakla beklediği alım fiyatlarını açıklamasının peşinde, bağımsızlık piyasada fındık fiyatları 1 lira arttı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Idare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatlarını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan göre yapılan açıklamanın, halkın beklediği bir yorumlama olduğunu kaydeden Soydan, geçen hafta başından itibaren 12,5 lira karşılığında satışı gerçekleştirilen fındığın fiyatının 13,5 liraya yükseldiğini söyledi.

“DEVLETİN MÜDAHALESİYLE ÜRETICI MAĞDURİYETTEN KURTULDU”

Soydan, “Fındığa müdahale edilmesi önemliydi. Sonuçta bir çaba sonucunda geç de olsa fındık piyasasında bir lobi harap oldu. Bu lobinin yıkılması için koskocoman mücadeleler verdik. Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar’ın Tarım Bakanımızla olur ya 3-4 kez görüşmesi sonucu bir müdahale gerçekleşti. Alımlar 1 Kasım itibariyle başlayacak. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) devreye girecek olması da serbest piyasadaki fiyatların yükselişe dürüst geçmesine sebep oluyor. Tahminlerimiz serbest piyasanın TMO seviyesine gelmesidir. Hafta başı olması sebebiyle Cumhurbaşkanımızın açıklamaları fındık fiyatlarına yansıdı. Geçtiğimiz hafta 12,5 liradan alınan fındık, 13,5 lira seviyelerine çıktı. Doğrusu TMO’nun müdahale etmesinin faydalarını üreticilerimiz, özgürlük piyasadaki fındık fiyatlarının yükselmesiyle de görecektir. Bu yüzden kayda değer bir müdahale olarak görüyoruz. Her ne dek serbest piyasa 14 liraya çıkmasa da devletin müdahalesiyle üreticilerimiz bir mağduriyetten kurtulmuş oldu” dedi.

“ÖZGÜRLÜK PİYASA ÜRETİCİLERE CEVAP VERMİYOR”

Özgürlük piyasanın üreticilere yanit vermediğini söyleyen Soydan, “Aynı Zamanda tekelleşen bir hür piyasanın fındık rekoltesi az da olsa, fazla da olsa kendi belirleyici fiyatıyla piyasada etkili olduğunu söyledik. Eğer oysa; TMO daha erkenden, yani 2 ay önce piyasaya müdahale etmiş olsaydı, 13 liralık fiyat şimdi daha yukarılarda olacaktı. Bu konular ast oysa anlaşılmış durumda ve TMO da bu konulardan müdahale etmiştir. Çünkü özgür piyasanın saydam olmadığı açık açık ortaya çıkmıştır. Cumhurbaşkanımız da bunun farkına varmıştır. İnşallah bundan sonraki süreçte fındığın yalnızca dününü, bugününü konuşmak gerekmez, önümüzdeki yıllarında artık devlet garantisi aşağıda olduğunu kazanılmış bir adalet olarak görüyoruz” diye konuştu.

Soydan, fındık fiyatının ilerleyen günlerde hür piyasada da 14 lira seviyelerine çıkmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

GİRESUN FINDIĞI 14,5 LİRADAN ALINACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üreticinin beklediği fındık alım fiyatlarını açıklamıştı. Buna kadar TMO, 1 Kasım’dan itibaren 1. kalite levant fındığın kilosunu 14, Giresun fındığının kilosunu da 14,5 liradan alacak. Belirtilmiş fındık alımlarında kilo başına 2 lira takviye verilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: