• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Erdoğan’dan Hayvan Hakları Talimatı: Bir An Önce Çıkartın

Erdoğan’dan Hayvan Hakları Talimatı: Bir An Önce Çıkartın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti MYK toplantısında gelecek dönemde ele alınacak yasal düzenlemelerle ilgili bilgi alırken, konu Hayvan Hakları Yasası’na geldi. Erdoğan, “Bu yasa hala neyi bekliyor? Bir an önce çıkartın” dedi. Erdoğan, hayvanlara gaddarlık yapanlarla ilgili haberleri ve kamuoyunun tepkilerini dile getirerek, “İnsanlıktan nasibini almamış, bu vicdansızları her gün görüyoruz. Bu nedir böyle” diyerek tepki gösterdi.

”MEZARLIK GİBİ BARINAKLARDA, HAYVAN YAŞAYAMAZ”

Erdoğan, yasal düzenleme yapılana değin AK Partili belediyelerin uyarılmasını ve bu konuya itina göstermelerini istedi. Erdoğan, “Başkanlar, bu konuda üzerlerine ne düşüyorsa yerine getirsin hayvan barınakları ve hayvanların korunması konusunda” dedi. AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki ise bir takım belediyelerde hayvan barınağı olmadığını, olanların bazılarının ise fazla fena durumda olduğunu anlattı. Özhaseki, “Bazıları mezarlık gibi, oralarda hayvan yaşamaz” dedi.

CEZALARIN ARTTIRILMASINI İSTEDİ

Erdoğan bunun üzerine, “O Kadar meslek olmaz. Hayvanların hayat koşullarına uygun mu değil mi bakılması gerekir. Veterinerlik hizmetlerinin verilmesi gerekir. Buna ilişkin tüm altyapıyı oluştursunlar. O Kadar ki giriş ve çıkışları bile ona göre yapılmalı” dedi. Erdoğan, düzenlemenin bir an önce yasalaşmasını, hayvanlara zulüm eden ve öldürenlere bahşedilen cezaların da arttırılmasını istedi.

YILLARDIR KONUŞULUYOR

Hayvan haklarına ilişkin düzenleme, son yıllarda sürekli konuşulmasına karşın bir adım atılmadı. Geçmiş yıllarda TBMM’nin gündemine dek gelen düzenlemeler, yasalaştırılmayınca kadük oldu. Son olarak Hak Bakanlığı’nın hazırladığı taslak tartışmaya açıldı. Eksikleri nedeniyle bazı eleştiriler alan taslak, genelde takviye görüyor.

Taslağa göre, sahipli ya da sahipsiz hayvanlara gaddarlık yapan, öldürenlere 4 aydan açtırmak üzere 4.5 yıla dek hapis verilecek. Aniden fazla hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası benzeri oranında artırılarak 6 aydan 4.5 yıla çıkacak. Nesli yok olma tehlikesi altında olan hayvanları öldürenler 7 yıla kadar hapse mahkûm edilecek. Hayvanları birbirlerine hasar verecek şekilde dövüştürenler 2 aydan 2 yıla değin hapisle cezalandırılacak.

Sahipli hayvana aleyhinde işlenen suçlar sahibinin şikâyetine, sahipsiz hayvanlara işlenen suçlar ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Cumhuriyet başsavcılığına yazılı başvurusuna bağlandı. Bakanlık bu görevi alan müdürlükleri ile il ve ilçelerdeki taşra teşkilatları aracılığıyla yerine getirecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: