• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Erdoğan, Türkiye ile Romanya Arasındaki Ticari Hedefi Açıkladı: 10 Milyar Dolar

Erdoğan, Türkiye ile Romanya Arasındaki Ticari Hedefi Açıkladı: 10 Milyar Dolar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Romanya Başbakanı Viorica Dancila ile görüştü. Oktay, resmi ziyaret için Türkiye’de yer alan Dancila’yı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde karşıladı. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmede, Türkiye ve Romanya ile ikili siyasi ve idareli ilişkilere ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmenin arkasından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Romanya Başbakanı Viorica Dancila ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle;

“İLİŞKİLERİMİZ 2011’DEN BU YANLAMASINA STRATEJİK ORTAKLIK DÜZEYİNDEDİR”

İçinde bulunduğumuz 2018 yılında Türkiye İle Romanya aralarında diplomatik ilişkilerin tesisinin 140. yıldönümü. İlişkilerimiz 2011 yılından bu yandan stratejik ortaklık düzeyindedir. Ülkelerimiz arasındaki arkadaşlık yüzyıllar her tarafında toplumlarımız arasındaki ilişkilerin ve kültürel alışverişin bir sonucudur.

Başbakan sayın Dancila ile ilk kez ekonomi, emniyet ve terörle uğraş almak üzere pek fazla başlıkta ikili bir görüşmeyi gerçekleştirdik.

“15 TEMMUZ SONRASI ÜLKEMİZLE SERGİLEDİĞİ DAYANIŞMAYI UNUTMAYACAĞIZ”

Önümüzdeki dönemde işbirliğimizi daha da ilerletmek için neler yapılabileceğini ele aldık. Romanya ile yakın ilişkilerimizin en manâlı sütununu emniyet işbirliğimiz teşkil ediyor. Romen makamlarının ülkemiz aleyhine etkinlik gösteren terör örgütlerine karşı bugüne dek sürdürdükleri işbirliğinin devam etmesini bilhassa bekliyoruz. Romanya’nın 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden daha sonra ülkemizle sergilediği dayanışmayı unutmayacağız.

“TİCARET HACMİNİN 10 MİLYAR DOLARA ÇIKARILMASI DERHAL BİR KARARDIR”

Romanya’da FETÖ iltisaklı birey ve kuruluşlara karşısında gerekli adımların atılması için Romen makamları ile temaslarımızı sürdürüyoruz. İlişkilerimizin kayda değer bir boyutunu ise şüphesiz ekonomik ve ticari ilişkiler oluşturmaktadır. 2017 yılında yaklaşık 6 milyar dolar olarak gerçekleşen ticaret hacmimizin mevcut veriler ışığında bu sene daha da artacağını öngörüyoruz ve ikili yapmış olduğumuz görüşmede de bu hedefin 10 milyar dolara çıkarılması bizim anlaştığımız şimdi bir karardır. İnanıyorum fakat taraflar bütün bakanlıklar atacağımız adımlarla bunu başaracağız.

Dancila’nın açıklamalarından satırbaşları şöyle;

“TÜRKİYE’NİN GÖÇMEN KONUSUNDAKİ ÇABALARINI TAKDİRLE KARŞILIYORUZ”

Başta Türk tarafına teşekkür ediyorum. Türkiye ile Romanya arasındaki meslek birliğimiz yüksek seviyede bulunmaktadır.

Türkiye’nin Avrupa yolunu desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye’nin göçmen konusundaki çabalarını takdirle karşılıyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: