• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Erdoğan, Türkiye ile Romanya Arasındaki Ticari Hedefi Açıkladı: 10 Milyar Dolar

Erdoğan, Türkiye ile Romanya Arasındaki Ticari Hedefi Açıkladı: 10 Milyar Dolar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Romanya Başbakanı Viorica Dancila ile görüştü. Oktay, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Dancila’yı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde karşıladı. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmede, Türkiye ve Romanya ile ikili siyasi ve hesaplı ilişkilere ilişkin bakış alışverişinde bulunuldu. Görüşmenin peşinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Romanya Başbakanı Viorica Dancila müşterek basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle;

“İLİŞKİLERİMİZ 2011’DEN BU YANA STRATEJİK ORTAKLIK DÜZEYİNDEDİR”

İçinde bulunduğumuz 2018 yılında Türkiye İle Romanya arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 140. yıldönümü. İlişkilerimiz 2011 yılından bu yanlamasina stratejik ortaklık düzeyindedir. Ülkelerimiz arasındaki arkadaşlık yüzyıllar baştan başa toplumlarımız arasındaki ilişkilerin ve kültürel alışverişin bir sonucudur.

Başbakan sayın Dancila ile ilk önce ekonomi, emniyet ve terörle çaba elde etmek üzere o kadar fazla başlıkta ikili bir görüşmeyi gerçekleştirdik.

“15 TEMMUZ SONRASI ÜLKEMİZLE SERGİLEDİĞİ DAYANIŞMAYI UNUTMAYACAĞIZ”

Önümüzdeki dönemde işbirliğimizi daha da geliştirmek için neler yapılabileceğini ele aldık. Romanya ile yakın ilişkilerimizin en manâlı sütununu emniyet işbirliğimiz teşkil ediyor. Romen makamlarının ülkemiz aleyhine etkinlik bildiren terör örgütlerine karşısında bugüne değin sürdürdükleri işbirliğinin devam etmesini bilhassa bekliyoruz. Romanya’nın 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden daha sonra ülkemizle sergilediği dayanışmayı unutmayacağız.

“TİCARET HACMİNİN 10 MİLYAR DOLARA ÇIKARILMASI HEMEN BİR KARARDIR”

Romanya’da FETÖ iltisaklı birey ve kuruluşlara karşı gerekli adımların atılması için Romen makamları ile temaslarımızı sürdürüyoruz. İlişkilerimizin manâlı bir boyutunu ise kuşkusuz idareli ve ticari ilişkiler oluşturmaktadır. 2017 yılında yaklaşık 6 milyar dolar olarak gerçekleşen ticaret hacmimizin mevcut veriler ışığında bu yıl daha da artacağını öngörüyoruz ve ikili yapmış olduğumuz görüşmede de bu hedefin 10 milyar dolara çıkarılması bizim anlaştığımız şu anda bir karardır. İnanıyorum ancak taraflar tüm bakanlıklar atacağımız adımlarla bunu başaracağız.

Dancila’nın açıklamalarından satırbaşları şöyle;

“TÜRKİYE’NİN GÖÇMEN KONUSUNDAKİ ÇABALARINI TAKDİRLE KARŞILIYORUZ”

Başta Türk tarafına teşekkür ediyorum. Türkiye ile Romanya arasındaki iş birliğimiz yüksek seviyede bulunmaktadır.

Türkiye’nin Avrupa yolunu desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye’nin göçmen konusundaki çabalarını takdirle karşılıyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: