• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Erdoğan Trump’la görüştü

Erdoğan Trump’la görüştü

İkili konular ve Suriye’deki gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Menbiç ve İdlib’le ilgili düzenlemelere de değinildi. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump, ABD-Türkiye arasındaki ikili ilişkileri daha da güçlendirmeye karşın yapıcı adımlar atma konusunda kararlılıklarını vurguladı. İki lider, lüzum ikili gerek bölgesel konularda önümüzdeki süreçte de yakın temasta olma hususunda mutabık kaldı.

Görüşmede, ABD’nin Pittsburgh kentindeki sinagoga yapılan saldırıyı da kınayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve Amerikan halkına taziyelerini iletirken, yaralılara da acil şifa dileğinde bulundu.

Öte yanlamasına yeni sistem zarfında oluşturulan Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu birincil toplantısını Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında, dün Çankaya Köşkü’nde yaptı. Toplantıda kurul başkanvekilliğine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın getirildi. 2 saat 10 dakika süren toplantıda kurulun işleyişi ve önümüzdeki dönemde bakanlıklarla koordinasyon içinde atılacak adımlar konuşuldu. Toplantıda esas hatlarıyla uluslararası ilişkilerle Türkiye’nin yurtiçinde ve yurtdışında yürüttüğü terörle mücadele operasyonları da gündeme geldi.

Erdoğan’ın 12 komite üyesine milletlerarası ilişkiler, güvenlik politikaları ve ikinci 100 günlük icraat planı kapsamındaki projeler konusunda eşgüdüm halinde alıştırma talimatı verdiği öğrenildi. Çankaya Köşkü’nde çalışacak olan kurulun önümüzdeki günlerde ikinci toplantısını yaparak detayları ele alması planlanıyor. Emniyet ve Dış Politikalar Kurulu, Beştepe’deki maksimum üyeye sahip kurul olarak uyarı çekiyor. Kurulda Kalın’ın yanı sıra SADAT Kurucu Başkanı ve Başdanışman Adnan Tanrıverdi, Prof. Dr. Burhanettin Duran, Prof. Dr. Çağrı Erhan, Prof. Dr. Gülnur Aybet, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, İlnur Çevik, Dr. İsmail Safi, Doç. Dr. Mehmet Akif Kireçci, Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney ve Prof. Dr. Seyit Sertçelik bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Köşk’te Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu Toplantısına da başkanlık etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: