• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’la İlgili Rakamları Verip Bahçeli’yi İkna Etti

Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’la İlgili Rakamları Verip Bahçeli’yi İkna Etti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli’nin önceki gün gerçekleşen ikili görüşmesinde ülke gündemindeki önemli başlıkların ele alındığı öğrenildi.

ÖRNEKLERLE ANLATTI

Toplantıda Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili rakamları paylaştı ve bunun ekonomiye vereceği zararı anlattı. Erdoğan, konuşmasının büyük bölümünü buna ayırdı ve grup toplantısında verdiği örneklerin benzerini Bahçeli’ye de aktardı.

MALİYETİ 750 MİLYAR LİRA

Elindeki istatistikleri de paylaşan Erdoğan, tartışma kapsamına giren çalışan sayısının 6 milyonu aştığını, bunun toplam maliyetinin 750 milyar lira olacağını tekrarladı. Erdoğan, 20 sene çalışıp 38 yaşında emekli olacak bir kişinin 40 sene çalışmadan devletten maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacağı örneğini verdi.

TÜRKİYE’DE 52, AVRUPA’DA 65 YAŞ

Türkiye’de ortalama emeklilik yaşının 52, Avrupa ülkelerinde ise 65 olduğu aktarıldı. Bilgilendirmenin ardındaki Bahçeli, bu konuda Erdoğan’ın kaygılarına katıldığını dile getirirken Cumhurbaşkanı da yakın çevresine “Bahçeli ikna oldu” görüşünü iletti.

GRUP TOPLANTISINDA SON NOKTAYI KOYMUŞTU

Erdoğan Salı günü partisinin grup toplantısında emeklilikte yaşa takılanlar tartışmasına son noktayı koymuştu. Erken emekliliği sosyal emniyet sisteminde tasvip etmiyoruz diyen Erdoğan, “Dünyanın hiç bir uygun 38 yaşında emeklilik diye bir tatbik yoktur. 48 yaşında emekli olan bir kişi dahi yaklaşık 30 yıl sistemde kalacaktır. Bugün ülkemizde sıradan emeklilik yaşı 52’dir. 20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olan biri 40 yıl devletten ücret alacak. Böyle bir kullanım olamaz. Bu teklifin yıllık maliyeti 750 milyar liraya ulaşıyor. Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı? Ben bunu milletimize soruyorum” ifadelerini kullanmıştı.

6,3 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

SGK’nın hesaplamalarına göre emeklilikte yaşa takılanlar denen gruba giren 6,3 milyon birey bulunuyor. Bunların 1 milyon kadarı devlet memuru iken diğerleri kendi hesabında çalışanlar. Bunlardan 1,3 milyonu derhal emekli olabilecek durumda. Bu teklifi ülkemize maliyeti takvim maliyeti 26 milyar liradır. Erken emeklilikten yararlanacakların tamamı dikkate alındığında bu rakam 750 milyar lirayı buluyor.

Albayrak: Türkiye Yeni Bir Ekonomik Başarı Hikayesi Yazmaya BaşlamıştırAlbayrak: Türkiye Yeni Bir Idareli Galibiyet Hikayesi Yazmaya Başlamıştır Erkek Çocukları Öpüştürdüğü Görüntülerden Sonra Tutuklanan Fenomen Gaga Bulut'un İlk İfadesi Ortaya ÇıktıErkek Çocukları Öpüştürdüğü Görüntülerden Sonradan Tutuklanan Fenomen Gaga Bulut’un Ilk İfadesi Ortaya Çıktı CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: “(Emeklilikte Yaşa Takılanlar) Her Siyasi Parti Söylediği Sözün…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: