• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Erdoğan, Bahçeli’nin ‘Yerelde İttifak Yok’ Sözlerine Yanıt Verdi: Biz de ‘Herkes Kendi Yoluna’ Deriz

Erdoğan, Bahçeli’nin ‘Yerelde İttifak Yok’ Sözlerine Yanıt Verdi: Biz de ‘Herkes Kendi Yoluna’ Deriz

MHP Lideri Devlet Bahçeli, parti grubunda yaptığı konuşmada “Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz” diyerek AK Parti ile yerel seçimde ittifaka kapıları kapattı. Bahçeli’nin bu çıkışı sonrası gözler Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi. Erdoğan, parti grubunda açıklamalarda bulunurken “Kusura bakmasınlar, o süre biz de ‘Herkes kendi yoluna’ deriz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları;

“Geçtiğimiz hafta bir Moldova ziyaretimiz oldu. Fazla bereketli görüşmeler gerçekleştirdik. Bu ülkenin ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümü Gökoğuz’da değişik programlara katıldık. 15 bin kişinin katıldığı meydan mitingini yerine getirdik.

“MADDI SINIRLARIMIZ DIĞER, GÖNÜL SINIRLARIMIZ BAŞKADIR”

Kısa bir süre önce gittiğimiz Macaristan’dan da fazla güzel anılarla döndük. Balkan ve doğu Avrupa coğrafyasında benzer hüsnü kabulle karşılaşıyoruz. Bizim maddesel sınırlarımız başkadır, gönül sınırlarımız bambaşkadır. Biz bir adım attığımızda muhataplarımızın 3-5 adımla karşılık vermesi, orada benzer sevgi, özlemin yaşadığının işaretidir. Dostlarımızla birlikte müreffeh bir gelecek inşasını sürdüreceğiz.”

“AK PARTİ VE MHP İKİ AYRI PARTİDİR”

Türkiye siyasi işbirlikleri hususunda yeni bir döneme girdi. Bu işbirliği zemininin çok önemli katkısı olmuştur. MHP ile yeni yönetimin hayata geçirilmesi sürecinde son olarak 24 Haizran’da fazla bereketli bir ittifak sergiledik. Cumhur İttifakı adını verdiğimiz bu zemini hazırlayan milletimizdir. Milletimizin sesine kulak verdik ve cana yakın bir dayanışma içinde olduk. Yeni yönetim sisteminin inşası gibi esas konularda ittifak içinde elde etmek, iki partinin benzer çizgiyi peşine düşüp takip etmesi beklenmiyor. AK Parti ve MHP iki farklı partidir. Farklı düşündüğümüz konularda kendi yolumuzu takip ederiz.

MHP ile kimi hususlarda ayrı düşündüğümüz görülüyor. Cumhur İttifakına verdiğimiz tartma üstüne bu farklılıklara yapıcı bir dil ile ifade etmeye çalıştık. Kimseye bizzat saygısızlık etmeyi aklımızdan geçirmeyiz. Aslında bizim siyaset tarzımızda böyle bir uslubun yeri yoktur.

Bağışlama gündeme geldiğinde, bu işi bütün manasıyla masaya yatırdık. Teklife sıcak bakmadığımızı farklı alanlara yönlendirilmiş örneklerle anlatmaya çalıştık. Burada esas bir ilke var. Temel prensip bir devlet kendisine karşısında işlenen suçlara affetme yetkisine sahip olabilir ama kişilere karşısında işlenen suçlara karşısında devlet affetme yetkisine sahip değildir.

“BİR KATİLİ AFFETMEMİZİ MAKTULÜN AİLESİNE NASIL ANLATACAĞIZ?”

Eğer hak mülkün esasıysa o süre biz bu mülkü ayakta yetişmek için adil davranmaya mecburuz. Kalkıp da uyuşturucu baronlarıyla, torbacılık yapanları bir araya getirmek bunu kavramak da olası yok. Biz devlet olarak baronlarla da torbacılarla da içenlerle de uğraş ettik, etmeye devam ediyoruz. Hiçbir dönemde uyuşturucularla mücadelede bizim iktidarımız olduğu dek yoğun bir uğraş verilmemiştir. En doğusundan güneydoğusuna değin nerede ne gibi araştırmalar yapıldıysa hepsini topladık, gerekeni yaptık. 50 binin üzerinde uyuşturucu mahkumu var. Bunlara kader mahkumu diyebilir miyiz? Ne seslenmek aldatılmış? Değişik tarafta can alan katillere mi kader mahkumu diyeceğiz? Değişik tarafta hırsızlara mı felek mahkumu diyeceğiz? Cezaevinden çıkarıyorsunuz daha fazlasını yapıyor, bunlara mı felek mahkumu diyeceğiz? Zanilere mi alın yazısı mahkumu diyeceğiz? Biz devlete karşı işlenen suçlarda devlet olarak yapılabilecek ne varsa çaba ederiz. Bir katili affettiğimiz zaman maktulün ailesine nasıl anlatacağız?

“İSTİKLAL MARŞI’NDAN BAŞKA BİR ANT TANIMIYORUZ”

Emeklilite yaşa takılanlar için gerekenler söylenmiştir.

Bizim kimseyi ne kurum ne ad olarak amaç almamız söz konusu değildir. Sosyal medyadaki kimi açıklamaların yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını düşünüyoru ve üzülüyorum.

Andımız geride bıraktığımızı sandığım bir konuydu. 2013’te bunu çözmüştük. Yetki aşımı yaparak maalesef bu düzenlemeyi iptal etmiştir. Türkiye’yi hak etmediği bir tartışmanın içine sürükleyen bu karar, eski hastalıkların yaşadığını gösteriyor. Tek parti CHP’si döneminde başlatılan uygulamayı hala sürdürmeyi çalışmak yanlıştır. Andın ilk halini Türk Ocaklarını kapatmasıyla, üniversitelerini acınacak halde etmesiyle bilinen tıp doktoru Reşit Galip yazmıştır. Türkçe Ezan zulmünün de mimarıdır.Milletimizin en etkili andı İstiklal Marşıdır. Bunun dışına bir and tanıyoruz, tanımayacağız.

Danıştay, Öğrenci andı konusunda yetki aşımı yapmıştır. Biz İstiklal Marşı haricen bir ant tanımıyoruz.

“KÜRT KARDEŞLERİMİZE KÜRTÇÜLÜK YAPMA HAKKI DOĞAR”

Ben Türk’üm ama Türkçü değilim. O başka bir şey, o diğer bir şey. Irkçılık bizim dinimizde yasaklanmıştır. Her etnik unsur kendi etnik unsuruyla onur edebilir. Sizin Türkçülük yapma hakkınız var ama benim Kürt vatandaşımızın Kürtçülük gerçekleştirmek hakkı doğar. Katiyen bunu ırkçılık yapma boyutuna taşımayalım. Bunu yaptığınız anda ayrımcılık yapmış olursunuz. AK Parti olarak bu yanlışa düşmedik.

Türkiye Cumhuriyeti devleti 81 milyonun karşılıklı devleti olduğuna kadar, sembolik unsurların hepimizi kucaklaması gerekir. Rabiamız budur. Tek ırk. Kökenine, bölgesine bakmaksızın 81 milyon vatandaşımızın tamamını ifade ediyoruz. Ayrımcılık değil. Tek bayrak. uğrunda dedelerimizin ve evlatlarımızın kan döktüğü istiklalimizin alameti farikasını olan değerini vurguluyoruz. Tek vatan derken, 780 bin kilometre vatan toprağının hepimize ait olduğunu söylüyoruz. Tek devlet derken maziden atiye uzanan köprü üzerindeki Türkiye Cumhuriyeti’nden diğer devlet tanımadığımızı belirtiyoruz.

“HERKES KENDİ YOLUNA”

Ülkeyi ve milleti hoşuna gitmek çocuklarımızı buna yerinde veri, beceriyle donatmakla olur. Biz 2053, 2071’i yapı etmek için ittifak kurduk. Bunun için artık bu cins meselelerdeki görünüm farklılıklarının Cumhur İttifakı’na gölge düşürmesine izin vermemeliyiz. Biz bu ittifakın ruhuna hasar verecek hiçbir işin içinde olmadık, olmayız. Milletimizin emaneti olan Cumhur İttifakını jurnal siyasetin üzerinde tutmak istedik. Gördük oysa MHP öbür bir seçim yaptı. Madem ‘Biz yolumuza’ diyorlar, biz de ‘Herkes kendi yoluna’ deriz.

Ülkemiz, milletimiz, partimiz için yaşamsal gelişmelerin olacağı bir dönem olacak. Yeni bir atılım sürecine giriyoruz. Siyasi, sosyal ve ekonomik ilişkiler içinde olduğumuz Avrupa zorlu günler geçiriyor. ABD’nin hamlelerini yakından izliyoruz. Orta Asya ile iyi ilişkiler içindeyiz.

“CUMHUR İTTİFAKI’NDAN YANAYIZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Cumhur İttifakı’ndan yanayız. MHP ve biz de kendi adaylarımızla meydanlarda olacağız. Cumhur İttifakı’na kir gelsin istemeyiz.” dedi.

Bahçeli'den Yeni İttifak Açıklaması: Cumhur İttifakı Duruyor, Yerelde İttifak YokBahçeli’den Yeni İttifak Açıklaması: Cumhur İttifakı Duruyor, Yerelde İttifak Değil Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemal Kaşıkçı Cinayetinin Detaylarını AnlattıCumhurbaşkanı Erdoğan, Cemal Kaşıkçı Cinayetinin Detaylarını Anlattı Erdoğan'dan Bahçeli'ye 'Bekir Bozdağ' Cevabı: Yol Arkadaşımı Ona Feda Edemem!Erdoğan’dan Bahçeli’ye ‘Bekir Bozdağ’ Cevabı: Yol Arkadaşımı Ona Feda Edemem! Bahçeli: Yerel Seçimlerde İttifak Beklentimiz KalmamıştırBahçeli: Yerel Seçimlerde İttifak Beklentimiz Kalmamıştır İttifaka Kapıları Kapatan Bahçeli'nin Andımızla İlgili Sözleri Salonu Ayağa Kaldırdıİttifaka Kapıları Kapatan Bahçeli’nin Andımızla İlgili Sözleri Salonu Ayağa Kaldırdı Bahçeli'den Af Çıkışı: Teklifimizin Arkasındayız. Gevşeme, Vazgeçme ve Geri Dönüş YokBahçeli’den Affetme Çıkışı: Teklifimizin Arkasındayız. Gevşeme, Vazgeçme ve Geri Dönüş Yok Bahçeli'nin Yerel Seçim İçin İttifakı Bitirdiklerini Açıklamasının Ardından Dolar 5,86 Seviyesini GördüBahçeli’nin Lokal Tercih İçin İttifakı Bitirdiklerini Açıklamasının Peşinde Dolar 5,86 Seviyesini Fark Etti

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: