• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Erdoğan Açıkladı: Levant Fındık 14, Giresun Fındığı ise 14,5 liradan Alınacak

Erdoğan Açıkladı: Levant Fındık 14, Giresun Fındığı ise 14,5 liradan Alınacak

AK Parti genel merkezinde gerçekleştirilen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fındık üreticilerine müjdeli bir haber verdi. Fındığın kilosunun kaç paradan alınacağını açıklayan Erdoğan, “Toprak Mahsulleri Ofisi ile 1 Kasım’dan itibaren levant kalite fındığın kilosunu 14 liradan, Giresun kalite fındığın kilosunu 14,5 liradan alacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fındık fiyatlarıyla ilgili açıklamalarından satırbaşları:

“2 İLA 3 MİLYAR DOLAR ÜZERINDE FINDIK İHRACATIMIZ VAR”

Gündemimizde bir fındık meselesi var. Çok kayda değer bir konu. Ülkemizin 2 ila 3 milyar dolar üzerinde bir fındık ihracatı var. Bunun için fındık üreticilerini desteklemeye devam ediyoruz.İktidarda adaletli olacağız. Vatanımızın, milletimizin geleceğine bakarak değerleme yapmalıyız.

BUGÜNE KADAR 7,5 MİLYAR LİRA TAKVIYE ÖDEMESİ YAPTIK

Fındık üreticilerimize bugüne değin 7,5 milyar lira takviye ödemesi yaptık. Fındık üreticisi de dahil, milletvekillerimiz de dahil, muhalefet de dahil kimse bunun farkında olan değil. Ben aklı selim ile hareket ettiğine inandığım milletime sesleniyorum. Geçtiğimiz yıl fiyatların düşmesi nedeniyle müdahale ederek 10 ila 10,5 lira fiyatla 143 bin ton fındık alımı yaptık. Bu yıl ise rekolte düşük olmakla birlikte kalite iyi gözüküyor.

TMO’YU TEKRAR DEVREYE SOKMAYA KARAR VERDİK

Fındık fiyatlarının bitmiş düşmesi sebebiyle Toprak Mahsulleri Ofisini (TMO) her yerde devreye sokmaya karar verdik. TMO ile 1 Kasım’dan itibaren levant fındığın kilosunu 14 liradan,Giresun fındığının kilosunu ise 14,5 liradan alacağız. Belirtilen fındık alımlarında kilo başına 2 lira da destekleme ödemesi yapıyoruz. TMO’nun stoklarından da 10 bin fındığı teminat karşılığı FİSKOBİRLİK’e vererek bu kurumu da desteklemiş oluyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: