• DOLAR
  5,3302
  % 0,22
 • EURO
  6,0486
  % 0,13
 • ALTIN
  226,8509
  % -0,00
 • BIST
  103.329
  % 0,81
Ensonhaber’den seyahat uyarısı: Çekya’ya gitme

Ensonhaber’den seyahat uyarısı: Çekya’ya gitme

Bir manifesto gibi görünen bu yazı, aslında Çekya’ya neden gitmemeniz gerektiğini sizlere ayrıntılarıyla iyi niyet ile açıklıyor olacak, veya neden gidemeyeceğinizi…

Çekya, Orta Avrupa’nın güzide ülkelerinden biri. Aslen Slav olan Çekler, 1993 yılında Çekoslovakya olan devletlerini Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak ikiye ayırdı. O günden yaklaşık 10 yıl daha sonra AB’ye katılan Çek Cumhuriyeti, bugün AB’nin en çok ziyaret edilmek istenen tarihi yerlerinden biri. Fakat Çekya’ya gitmek öyle da basit yok. Natürel ancak Türkler için…

Ensonhaber'den seyahat uyarısı: Çekya'ya gitme

VİZE İŞLEMLERİ PROBLEMLİ

Çekya’ya gitmenin basit olmamasının esas nedeni, şüphesiz resmi olarak bir AB vatandaşı olmamanız. Coğrafi olarak bir Avrupa ülkesi olsak da demin resmen AB vatandaşı olarak sayılmamamız sebebiyle Çekya, Türklere aleyhinde ciddi bir ayrımcılık uyguluyor.

Vize verme konusunda bilhassa Türklere türlü zorluklar ve bürokratik engeller yaşatan Çekyalı memurlar, vize vermemek için az daha “bin dereden su getirtiyor”.

Ensonhaber'den seyahat uyarısı: Çekya'ya gitme

BÜROKRATİK ENGELLER

Vize verilmemesi için uygulanan en kayda değer yol da bürokratik engeller. Bu engellerin başında da doküman işlemleri geliyor.

Örneğin evlisiniz ve eşiniz bir AB üyesi ülkenin vatandaşlığını taşıyor. Eşiniz sadece yabancı bir ülkenin de vatandaşı olduğu için, o ülkeye ait evlilik evrakının da orijinalinin alınması ve buraya getirilmesi gerekiyor. Eşinizin AB üyesi bir ülkenin vatandaşı olduğunu düşünürseniz, yalnızca Prag’a gitmeniz için memleketi olan ülkeye gidip belge almanız, sonra Türkiye’ye dönüp tekrar Prag’a gitmeniz gerekiyor.

Yani Çekya Schengen’i elde etmek için Schengen ile bir memleket turu yapıp İstanbul’a dönerek yeni tatbik yapmanız gerekiyor. Yukarıda örneği geçen metin yaşanılmış bir durum olup, Çekya yetkililerinin çıkarttığı engellerden yalnızca biri.

Ensonhaber'den seyahat uyarısı: Çekya'ya gitme

VİZE GEÇMİŞİYLE İLGİLENİLMİYOR

Bilhassa İngiltere, ABD, Kanada, Almanya veya Fransa gibi ülkelerin daha önce gezi yaptığınız ülkelerle ilgili yaptığı araştırmalara göre vize vermesi durumu, Çekya için asla işlemiyor.

Daha önce ABD, İngiltere, Hollanda, Rusya veya Fransa bile gitmiş olsanız deha Çekya için bu şart tartma taşımıyor; size seyahat etmeyi bilmeyen insan muamelesi yaparak sayfaları batmış olan ve ola ki de sayısını bile hatırlamayacağınız değin eskittiğiniz pasaportlarınızı umursamıyor.

Bir seyyah bile olsanız Çekya için tatmin edici olamayabilirsiniz.

Ensonhaber'den seyahat uyarısı: Çekya'ya gitme

TATMIN EDICI BİLGİLENDİRME YAPILMIYOR

Saatlerce sıra bekleyerek almak istediğiniz o Çekya vizesi kuyruğunda sıra size geldiğinizde başvurunuzun reddedilmesi lahza meselesi. Neredeyse kabul edilme ihtimalinin bile bulunmadığı vize talebinde en ufak detaylar bile ince ince takip ediliyor.

Örneğin bir tatbik ile çözülebilecek seyahat sigortası konusu, normalde seyahat edileceği gün dek yaptırılırken, Çekya’da gidişin bir gün öncesinden başlayıp, dönüşün bir gün ardından bitmesi gerekiyor.

Eğer yalnızca seyahat boyunca sigortanız bulunuyorsa başvurunuzu bir kez daha gözden geçirmenizi öneririz.

Ensonhaber'den seyahat uyarısı: Çekya'ya gitme

TÜRK VATANDAŞLARINA KARŞIN İKİNCİ SINIF MUAMELE

Çekya’nın bu uygulamasının temelinde Türk vatandaşı olunması yatıyor kuşkusuz. Bu kanıya da şuradan varılıyor: İşlemlerinizi kendi başınıza da halletseniz, araya arabulucu işyeri da koysanız, konsolosluktaki o sıra geçmek bilmiyor.

Tabi taraflarda yer alan diğer ülke vatandaşlarına ait bankolarda sıralar 5-10 dakikada erirken, Türklerin girdiği kuyrukta yarım saatte bir birey eksiliyor. Bunun da en manâlı etkeni, yeniden bürokratik işlemlerle korkutma yöntemi.

Ensonhaber'den seyahat uyarısı: Çekya'ya gitme

ÇEKYA’YA NEDEN GİDİLMEMELİ

Çekya dışardan romantik, tarihi ve kültürel bir ülke olarak görülebilir fakat Çekya’ya yolculuk konusunda uyarı edilmesi gereken fazla öğe bulunuyor. Eğer Çekya vizesine dilekçe sırasında yukarıda yazdıklarımız henüz sizi ikna etmediyse, bundan başka İngiltere’nin gezi uyarısını okuyun.

“-Çekya para dolandırıcılıklarının en fazla yaşandığı AB üyesi ülkelerinden biri. Bilhassa kur farkından dolayı döviz bozdurma konusu, bütün bir tefecilik. Paranızı yok pahasına bozan Çekler, sizi bacak üstü dolandırıyor.

Ensonhaber'den seyahat uyarısı: Çekya'ya gitme

-Bölgede yaşanan bir diğer para dolandırıcılığı da sahte para meselesi. Bilhassa döviz bürolarındaki makas aralığının geniş olması sebebiyle ara sokaklara açılan bu iddiaya göre seyyar bozdurucular, yanınıza yaklaşarak sizi parayı kendilerinizde bozdurmaya ikna ediyor, gerçek paraları elinizden alarak size sahte paraları kakalıyor. Siz de olan bitenden habersiz ‘Allah’a ısmarladık’ deyip gidiyorsunuz ama çoktan iş işten geçiyor.

-Emrindeki kesicilik Çekler için epeyce basmakalıp bir suç. Sokakların en yoğun ve en fazla yaşanan suçlarından biri olan ast kesicilik, her turistin karşılaştığı bir durum. Cüzdan çalma, çantayı boşaltma, saat, telefon hırsızlığı gibi yöntemlerin epeyce fazlasıyla yaşandığı tabi kesicilik tipleri, turistlerin korkulu rüyası.

-Kredi kartlarının çalınması, çoğaltılması veya kopyalanması da en çok yaşanan üçkâğıt yöntemlerinden biri. Özellikle ATM’lerde, AVM’lerde ve gece kulüplerinde kullanılan bu yöntem, siz kartla ödeme yaptığınız sırada bilgilerinizin ele geçirilmesiyle gerçekleşiyor.”

TERÖR TEHLİKESİ

Avrupa’nın büyük kentlerinde alınan üstteki seviye önlemler, terörü tamamlama noktasına geldi ancak halen etkinlik belirten terör unsurları gözlerini Prag gibi şehirlere dikiyor. Bölgede henüz büyük bir terör eylemi yaşanmadı ama İngiltere’nin yayınladığı bu gezi uyarısında turistler terör konusunda titiz olunması adına uyarılıyor.

Siz siz olun, Çekya’ya gitmeyi aklınızdan çıkartın. Yok eğer illa gideceğim diyorsanız da ikinci bir defa daha düşünmenizi öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: