• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Emsal karar: Eşinden gizli kredi çeken yandı!

Emsal karar: Eşinden gizli kredi çeken yandı!

Emsal kararla birlikte, eşinden habersiz banka kredisi çeken taraf, boşanma davalarında kusurlu sayılacak. 

Balıkesir’in Edremit ilçesinde ikamet eden çift boşanmaya karar verdi. Edremit 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada eşler müşterek suçlamalarda bulundu. Tarafları dinleyen duruşma, sanık kocaya karşın; eşine hakaret edip, onu aşağıladığı yönündeki suçlamaları ‘duyuma dayalı’ olduğu gerekçesiyle reddetti. Sanık kocanın eşine haber vermeden bankadan kredi çekmesini ‘güven sarsıcı tavır’ olarak nitelendiren Edremit 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, tarafları boşadı. Şikayetçi kadına nafaka ödenmesi gerektiğine karar veren Mahkeme, davalı kocanın mağdur kadına manevi tazminat ödemesi gerektiğine hükmetti. Kararı davalı koca temyiz etti. 

 

 

Dava dosyasını inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı. Mahkemenin boşanma sebebi olarak saydığı ‘eşten habersiz kredi çekmenin güven sarsıcı tavır olduğuna uyarı çekilen Yargıtay kararında şöyle denildi: 
“Boşanma nedeniyle manevi tazminata hükmedilmesi için, tazminat talep eden tarafın kusursuz ya da az kusurlu olmasının yanında, boşanmaya sebep olan olayların şahsiyet haklarına atak özelliğinde olması da gerekir. Somut olayda, sanık erkeğin eşinden habersiz kredi çekmek suretiyle güven sarsıcı davranışta bulunduğu anlaşılmaktadır. Mahkemece erkeğe yüklenen hakaret ve aşağılama eylemlerine yönelik tanık beyanlarının duyuma dayalı olduğu, yeniden mahkemece erkeğe yüklenen diğer kusurlu davranışların ise evlilik birliğinin devam etmiş olması nedeniyle affedildiği veya en azından hoş görüldüğü, böylece de bu eylemlerin erkeğe kusur olarak yüklenemeyeceği anlaşılmaktadır. Sanık erkeğin boşanmaya sebep olan olaylarda davacı kadının karakter haklarına hücum niteliğinde bir kusuru ispatlanamamıştır. Gerçekleşen bu durum aleyhinde kadının manevi tazminat talebinin reddedilmesi gerekir. Yetkisiz gerekçeyle davacı bayan yararına tazminata hükmedilmesi bozmayı gerektirmiştir.” 

Neler güven sarsıcı davranıştır? 

Hukukçulara tarafından; izdivaç içerisinde kimi davranışlar boşanmaya neden olabiliyor. Evlilik birliğinin temelden sarsılmasına yol açacak her türlü tavır ve tavır boşanma nedeni olarak sayılıyor. Boşanmaya niçin olan unsurlardan birisi de “güven sarsıcı davranış” olarak tanımlanıyor.

Evlilik birliği içerisinde tarafların sadakat yükümlülüğü ve güven duygusunu zedeleyen her türlü tutum güven sarsıcı nitelikte olmakta ve boşanma davası için öne sürülebiliyor. Eşlerden birisinin diğer eşin istemediği bir birey ile görüşmesi, beğenilmeyen kişilerle dostluk edilmesi ve bu durumu eşinden gizlemesi güven sarsıcı tutum olarak nitelendirilebiliyor. Eşten habersiz başka birisine yüksek miktarda borç belirlemek, eşinden habersiz banka kredisi çekmek, güven sarsıcı davranış olarak sayılıyor. Eşten habersiz evi başka birisinin üstüne yapmak, mülk varlığını habersiz bir şekilde vermek, eşinden parasını gizlemek de boşanma sebebi sayılıyor. 

KAYNAK: İHA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: