• DOLAR
  5,3119
  % 0,54
 • EURO
  6,0254
  % 0,47
 • ALTIN
  229,2715
  % 0,16
 • BIST
  102.415
  % 0,66
Emniyet Uyardı! İnternetten Araba Alayım Derken Dolandırılmayın

Emniyet Uyardı! İnternetten Araba Alayım Derken Dolandırılmayın

Düzce İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Uğraş Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Tuncay Karakaş, internet aracılığı ile araç alım ve satımı konusunda uyarıda bulundu. Karakaş, internetten araç alacakların kaparo yatırmaması, şase ve ruhsat bilgilerini paylaşmaması gerektiğini bildirdi.

“KAPARO GÖNDERMEYİN”

Son dönemde otomobil tip ve satıcıları özellikle internet yolu ile alacakları ve satacakları araçları ilanlara koymaya başladı. Vasıta alım satımında tarafların mağdur olmaması için Düzce İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Tuncay Karakaş uyarıda bulundu. Karakaş, araç alacakların internette gördükleri araçlara kaparo yatırmaması gerektiğine uyarı çekerek, “Araç alım, satım işlemleri artık internet üzerinden gerçekleşiyor ve bu işi yapan birkaç site bulunmaktadır. Bu sitelerden otomobil alım, satımı yaparken muhalif kaparo isteyebiliyor. Fakat kaparo göndermek sıkıntılara niçin olmaktadır. Bu şekilde fazla sıkıntılarla karşılaştık. Yurttaş araç edinmek için aleyhinde tarafa kaparo gönderiyor. Fakat gittiğinde arabayı da göremiyor, arabayı satacak vatandaşı da bulamıyor. Bu şekilde üçkâğıt fazla artı olmaktadır. Araba elde etmek istediğinizde kimseye kaparo adı aşağıda para göndermeyin.” dedi.

“ARACINIZIN PLAKA VE ŞASE NUMARALARINI PAYLAŞMAYIN”

Karakaş ayrıca araç satacakların, plaka ve şase numaralarını ilanlarda paylaşmamaları gerektiğine uyarı çekerek, “Arabanızı ilana koyuyorsunuz, sizin aracınızı edinmek isteyen bir birey diyor fakat arabanızın ruhsatını gönderir misiniz? Alacağı için size inanmak istiyor olabilir. Oysa bu ruhsatı gönderiyorsunuz. Bu kişi art niyetli ise sizin araba alım, satım sitesinde ilana koyduğunuz aracın fotoğraflarını alarak, sizin attığınız ruhsatla yeni bir bildiri verip, başka vatandaşları mağdur etmeye çalışmaktadır. Buna benzer olaylarla karşılaştık. Vatandaşların ruhsatını ele geçirip, siteye koyduğu fotoğrafları kopyalayıp güya kendi aracıymış gibi piyasa değerinden çok daha alçak fiyata verip birçok vatandaşı dolandıranlar oldu. Araç satıcılarının şase numaraları ile plakalarını kapatması onların yararına olur. Bu Vesile Ile mağdur olmazlar.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: