• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Emeklilikte Yaşa Takılanlarla İlgili Teklif, Plan ve Bütçe Komisyonu’na Gönderildi

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla İlgili Teklif, Plan ve Bütçe Komisyonu’na Gönderildi

MHP’nin büyük ağız dalaşı yaratan af teklifi, Meclis Başkanlığı göre Adalet Komisyonu’na gönderildi. Kamuoyunda büyük beklenti yaratan emeklilikte yaşa takılanların durumuyla ilgili yasa teklifleri de yine Meclis Başkanlığı kadar Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderildi.

“ASIL UĞRAŞ ŞU ANDA BAŞLIYOR”

Teklifin mimarı MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız bu gelişmeyi Twittter hesabından, “Nihayet şartlı ceza indirimi kanun teklifi büyük bir mücadele sonunda Adalet Komisyonu’na gönderildi. Asıl çaba derhal başlıyor. Duanızı esirgemeyin” mesajıyla duyurdu.

AK PARTİ MESAFELİ

Kamuoyunda büyük beklentiye yol açan teklife muhalefetin yanı sıra AK Parti de mesafeli bir tavır aldı. Tekliften etkilenecek suçların kapsamı sebebiyle tartışılan teklifle ilgili gözler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önümüzdeki günlerde oluşturacağı görüşmeye çevrildi.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Kamuoyunda büyük beklenti yaratan emeklilikte yaşa takılanların durumuyla ilgili yasa teklifleri de yine Meclis Başkanlığı tarafından Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderildi. CHP, MHP ve HDP’lilerin verdiği 5 ayrı önerge komisyon gündemine girerken, AK Parti ise bu konuda çalışması olmadığını açıkladı.

OLASI BİR DÜZENLEME OLURSA EMEKLİLİK YAŞI KAÇ OLACAK?

Emeklilik için primi tamamlayıp yaşı bekleyenlere müjde niteliği içeren düzenleme, Meclis’in açılmasıyla Genel Kurul’a gelir ve kabul edilirse Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan göre düzenleme onaylanırsa, 8 Eylül 1999’dan önce işe başlayanlar erken yaşta emeklilik şansını yakalayacak. Bu yaş kadınlarda 38, erkekler 43 olabilecek.

EMEKLİLİKTE KOŞULLAR NELERDİR?

Ülkemizde çalışan şahısların emekli olabilmeleri için kanunların belirlediği iki şartı yerine getirmesi gerekir. Bu şartların birincisi; ilk önce çalışanın prim günü sayısını doldurması gerektiğidir. Yeni işe başlayan kişilerde bu prim sayısı 7200 olarak bilinmektedir. İkinci durum ise yaş sorunudur. Yani kişinin yalnızca prim gününü doldurması yetmez. Bunun yanına kişinin emeklilik yaşını da doldurması gerekiyor. Her ne değin amaçları aynı olsa bile işleyiş ve aidat bakımından iki konu birbirinden çeşitlilik gösteriyor. Yani yalnızca bir şart ile emeklilik laf konusu olamıyor.

En çok aşina sigorta kurumları SSK ve Bağ-Kur’ dur. Bu iki sigorta kurumları kişinin emekli olabilmesi için çokça imkan sağlar ve kişi namına geleceğe yatırım yapar. Oysa SSK’lı edinmek isteyen bir kişinin bir kurum veya kuruluşta işe başlaması ve iş verenini kendi namına bu primlerinin ödemesi gerekmektedir. Birey bu şekilde hizmet yılını doldurarak emekli olabilir.

Prim gününü dolduran oysa yaş şartı olduğu için yaş şartını dolduramayan çok sayıda birey Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu aşağı sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istiyor. Konunun Meclis’in açılmasıyla birlikte tekrar gündeme gelmesi ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için düzenleme yapılması bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: