• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Emekli Olacaklara Ocak Ayı Fırsatı! 360 Lira Fazla Maaş Alabilirsiniz

Emekli Olacaklara Ocak Ayı Fırsatı! 360 Lira Fazla Maaş Alabilirsiniz

Emeklilik hayali kuranlar en çok ne değin maaş bağlanacağını merak ediyor. Sigortalılık süresi, prim günü ve yaş şartlarını sağlayarak emekliliğe hak kazanan SSK ve Bağkur sigortalılarının emeklilik dilekçelerini verecekleri tarih, bağlanacak emekli aylığının tutarında belirleyici oluyor.

İKİ DÖNEM VAR

Emekli aylığı, sıradan aylık kazanç tutarı ile aylık bağlama oranının çarpımından oluşuyor. Posta’da bulunan habere göre, hesaplanan aylık, yılın birincil altı aylık döneminde emekli olunması halinde emekli aylıklarına ocak döneminde yapılan zam oranı dek, yılın ikinci altı aylık döneminde emekli olunması halinde ise ilk olarak ocak dönemi, daha sonra temmuz döneminde yapılan zam oranı dek artırılıyor.

GÜNCELLEME KATSAYISI

Ortalama kazanç ve güncelleme katsayısı ücret tutarını belirliyor. Güncelleme katsayısının ne olacağı da enflasyona ve artma hızına yan. Mevcut veriler 2019’da güncelleme katsayısının bu sene yapılan zammın üstüne çıkacağını gösteriyor. Bunda enflasyonun yılı yüzde 20’nin üstünde tamamlayacak olması etkin.

90-360 LİRALIK ARTIŞ

BÖYLECE uzmanlar, yeni emekli olacakları uyarıyor: “2018 yılında emekli olmayı yargı edenler telaş etmesin. 2 ay sonradan, yani 2019 Ocak ayında emekli dilekçelerini vermeleri durumunda kendilerine daha artı emekli maaşı bağlanır. Aylıklarda yüzde 6-7 yani 90 lira ila 360 lira aralarında bir çoğaltma olur. Bu şekilde 2 ay kaybınız olsa da ömür boyu pozitif ücret alacaksınız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: