• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Elektrik Faturalarında Yeni Dönem Başlıyor! Son Kaynak Tedarik Tarifesi Limiti 10 Milyon Kilovatsaat Olarak Belirlendi

Elektrik Faturalarında Yeni Dönem Başlıyor! Son Kaynak Tedarik Tarifesi Limiti 10 Milyon Kilovatsaat Olarak Belirlendi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), elektrikte son kaynak miktar tarifesi limiti, 2019 için mesken tüketicileri hariç diğer tüketici grupları için yıllık 10 milyon kilovatsaat olarak belirlendi.

KARAR DEVLETE AIT GAZETE’DE YAYIMLANDI

EPDK’nin konuya ilişkin kararı Devlete Ait Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, 1 Nisan’da yürürlüğe giren “Son Kaynak Miktar Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Beyanat”in ilgili maddesi dahilinde son kaynak miktar tarifesi limiti, 2019’da yerleşim tüketicileri hariç diğer tüketici grupları için takvim 10 milyon kilovatsaat olacak.

KATSAYI REVİZE EDİLDİ

EPDK, benzer beyanname zarfında belirlenen enerji arz maliyeti dışındaki öteki tüm maliyetler ile akla yatkın kar dikkate alınarak belirlenen katsayıyı (KBK) 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli elde etmek üzere 1,0938 olarak revize etti.

MADEN İŞLETMELERİNE CINAYET VERİLDİ

ÖTE YANDAN, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğünün Resmi Gazete’de yer alan ilanına kadar, 45 maden işletmesine 4 bin 839 lira ile 1 milyon 29 bin 112 lira arasında değişen suç oluşturan uygulandı. Para cezası bahşedilen 12 şirketin de arasında olduğu toplam 18 şirkete ruhsatın iptali yazısı gönderilirken, para cezası verilen 1 şirketin de faaliyeti durduruldu. Para cezası bahşedilen 4 şirketin arasında bulunduğu 6 şirkete ise eksiklik yazısı gönderildi.

SON KAYNAK TEDARİKİ NEDİR?

Basit anlatımla takvim tüketiminiz 10 Milyon kilovatsaat üstünde ise tarifeniz ne olursa olsun faturanız 1 Nisan 2019 tarihinden sonra ayrı bir usul ile size ulaşacak. Eskiye göre daha pozitif elektrik faturası ödeyeceksiniz. Birde özel bir şirket ile çalışırken dağıtıma düşmeniz durumunda bu şekilde faturalandırılacaksınız. Buna son kaynak tedariki denilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: