• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Elektrik Faturalarında Enerji-Dağıtım Bedeli, Vergi ve Fonlar Olmak Üzere Üçlü Sınıflandırmaya Geçildi

Elektrik Faturalarında Enerji-Dağıtım Bedeli, Vergi ve Fonlar Olmak Üzere Üçlü Sınıflandırmaya Geçildi

Toplam 8.5 milyon aboneyi ilgilendiren elektrik faturalarında Avrupa Istatistik Kurumu’nun “enerji-bölüştürme bedeli, aidat ve fonlar” elde etmek üzere üçlü sınıflandırsına geçildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, uygulanan bedellerin basitleştirilmesinin faturaların daha iyi anlaşılmasına, tedarikçilerin sözleşmelerini daha basit karşılaştırmasına katkı maddesi sunduğunu açıklama etti. Bakan Dönmez, faturalarda yeni sistemdeki enerji, dağılım, aidat-fonlar şeklindeki üçlü sınıflandırmanın Avrupa Istatistik Ofisi (Eurostats) sınıflandırması ile aynı şekilde olduğunu bildirdi.

BAKAN DÖNMEZ ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ

Sabah’ta yer alan habere kadar, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) elektrik faturalarında yaptığı düzenlemeler Meclis gündemine taşındı. Tüketiciye gönderilen faturalarda yer alan yayılma bedelinin enerji bedelinin yüzde 50’sinden artı olduğu yönündeki eleştirilere Enerji Bakanı Fatih Dönmez cevap verdi. Dönmez, iletim, kayıp-kaçak ve sayaç okuma bedelinden oluşan maliyetin faturada “yayma bedeli” adı altında, enerji ve perakende satmak hizmet bedelinden oluşan maliyetlerin de “enerji bedeli” olarak tek bir kalem olarak gösterildiğini belirtti.

GEREKLI BİR LAYIK

Bakan Dönmez, “İlgili mevzuatta yayılma bedelinin hangi bileşenleri içerdiği bir bir sayılıyor. Enerji bedeli, yayma bedeli ile aidat ve fonlar biçiminde yapılan üçlü sınıflandırma Avrupa Istatistik Bilimi Kurumu sınıflandırmasına benzer özellik taşıyor” diye konuştu.

GÜNCELLENEREK ÖDENİYOR

Bakan Dönmez, konut değiştirenlerin elektrik aboneliği için 100-150 lira değerinde ödemelerine karşın eleştirilere de, “Bu layik abonelik sonunda tüketiciye güncellenmek suretiyle geri veriliyor” dedi.

TAKSİT İMKANI VAR

Hükümet, geçen yıl elektrik abonelerinin fatura yükünü rahatlatmak için 82 lirayı aşan faturalarda kredi kartına iki taksit imkanı getirmişti. EPDK bölüştürme şirketlerine de sınırlama getirdi. Buna göre, ikili anlaşma, aktif elektrik enerjisi, komite onaylı ve kanunlarca tahsili zorunlu kılınan ücret ve fonlardan oluşuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: