• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
“Eksik uyku enfeksiyon hastalıklarına niçin oluyor”

“Eksik uyku enfeksiyon hastalıklarına niçin oluyor”

Özel Ege Kent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Madina Abdullayeva, soğuğa bağlı olarak ceset direncinin düşmesinin enfeksiyon hastalıklarının gelişiminde kolaylaştırıcı faktörler olduğunu belirtti.

Bilirkişi Dr. Abdullayeva, havaların soğumasıyla, güz ve kış mevsimlerinde gribal enfeksiyonlar ilk kez elde etmek üzere birçok enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığının arttığını ifade ederek, “Yazın dışında geçirilen zamanlar, denizler, ormanlar, parklar sonbaharla birlikte yerini konut ve iş yeri arasındaki kısır döngüye, trafik stresine, artan meslek yüküne, başlıca televizyon başında geçirilen zamana bıraktığında buna yönelik savunma mekanizması geliştiremeyen kişilerde sonbahar depresyonuna girme ihtimali artıyor. Bu mevsimde beden depoladığı birçok vitamin ve antiokisdanları tüketiyor. Mevsim değişiminde insanlarda bir takım hormonal değişiklikler oluşuyor. Tüm bunlar bağışıklık sisteminde zayıflamaya niçin oluyor. Halk kolaylıkla enfeksiyonlara yakalanıyorlar. Okulların açılması ve insanların kapalı ortamlarda toplu halde bulunmaya başlamaları ile birlikte hastalıkların taşınması ve bulaşması da artma gösterir. Soğuk algınlığına neden olan 200’den artı virüs bulunuyor. Bu virüslerin hepsine etkili bir hap bulunmamaktadır. Hastalanmamak için mikropların vücuda girmesini durdurmak ve virüs ataklarını önlemesi için bağışıklığı artırmak önemlidir” dedi. 

EKSIK UYKU ENFEKSİYONLARI DA BERABERİNDE GETİRİYOR

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Madina Abdullayeva, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
“Düzenli çalışma yapma, bol taze meyve ve sebze tüketmek, vitamin takviyesi edinmek, dengelenmiş beslenmek, bol değişken olmak, kapalı ve havasız ortamlarda geçirilen zamanları kısaltmak, ortamı sık havalandırmak, mevsime uyumlu giyinmek, hasta kişilerle temasta bulunmamak, ellerimizi çoğu kez ve sabunla yıkamak (sabun olmadığı ortamlarda el dezenfektanı uygulamak), öpüşme ve el sıkışmalarını eksilmek, yeterli süre ve nitelikli uyku uyumak gibi şeyler hastalıklara aleyhinde etkin olur. Yale Üniversitesinde yapılan bir çalışmada gösterilmiş oysa, yetersiz uyku sonucunda TLR-9 geninde işlev bozukluğu gelişiyor. Bu gendeki bozukluk ise bağışıklıkta azalmaya niçin oluyor. sonuç olarak enfeksiyonlara aşinalık artıyor. Çalışmanın sonucuna kadar 7 saatten az uyuyanlar 8 saat ve üzeri uyuyanlarla kıyaslandığında 3 kat artı soğuk algınlığına yakalanma riski taşıyorlar. Bu mevsimde artan enfeksiyon hastalıklarından grip enfeksiyonuna dikkatinizi sürüklemek istiyorum. Grip influenza A, B ve C virüslerinin niçin olduğu viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Grip ölümcül seyredebilen enfeksiyondur. Bilhassa risk grubuna giren gebeler, 65 yaşın üzerindeki kişiler, kronik yürek, akciğer, böbrek, karaciğer hastalığı, diyabeti olanlarda, immünsupresif hastalarda daha ağır ilerleyebiliyor. Gribal enfeksiyon virüsleri başta kişiden kişiye, öksürük veya aksırma aracılığıyla yayılmaktadır. Ara Sıra kirli bir yüzeye dokunduktan daha sonra ağza ya da burnu dokunan millet da enfekte olabilmektedir. bu nedenle mevsim başında grip ve zatürre aşılarının yaptırılması önemlidir.”  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: