• DOLAR
  5,3075
  % 0,54
 • EURO
  6,0078
  % 0,72
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Ekmekte Zam Tartışması Büyüyor! Üretim 1 Haftada Durabilir

Ekmekte Zam Tartışması Büyüyor! Üretim 1 Haftada Durabilir

İstanbul Ticaret Odasının (İTO) aktardığına kadar fırıncılar iflas etmeye başladı ve şu lahza ellerindeki gayrimenkulleri satarak süreci yöneticilik etmeye çalışıyor.

Dünya Gazetesi’nden Sercan Akıncı’nın haberine kadar, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Ekmek, Un ve Unlu Mamuller Iş Komitesi’nden İTO Meclis Üyesi olan Sultan Selim Yıldırım, 250 gramlık somun ekmeğin 1,25 TL olmasının sürdürülebilir olmadığını söyledi.

“İFLASLAR BAŞLADI”

Fırıncıların bu fiyatlarla ay sonunu getirmesinin bile muhtemel olmadığını anlatan Şimşek, “İflaslar başladı. Fırıncı daha önce elde ettiği birikimleri, gayrimenkulleri satarak süreci idare etmeye çalışıyor. Fırıncıdan fedakarlık isteniyor. Fedakarlık kardan edilir. Kar istemiyoruz lakin zarar edilmemesi için biz hükümetten takviye bekliyoruz” dedi.

Şimşek, son 3 ayda tüm girdilerine yüzde 40- 60 zam yapıldığını vurguladı. Fırınların yüzde 90’ının doğalgaz ile imal yaptığını kaydeden Yıldırım, zamların arkasından maliyetlerinin yükseldiğini vurguladı.

“FIRINCILAR AZAMI 1 HAFTA DAYANIR”

Fırıncıların ekmek çıkaramaz duruma geldiğine dikkat çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

Fırıncılar en fazla 1 hafta daha dayanır. Sonradan millet tipi dediğimiz ekmek çıkmaz. Zabıtalar baskınlar yapıyor fırınlara. Zannediyorum ancak yakında cezalar da gelecek. Zam yapan fırınlar var. Cezalar geldiğinde mali sorun daha da büyüyecek. Değişiklik ekmekte bir problem değil fakat yüzde 80 somun ekmek seçim ediliyor. Halka ucuz ekmek yedirelim derken hiç ekmek bulamama gibi bir problemle aleyhinde karşıya kalınacak. Ekmek şu an asgari 1,50 TL olmalı. Bu para kazandırmaz lakin mevcut durumu idare eder. Bir ekmeğin görünen maliyetleri 1,25 TL. Değeri Düşme, tazminatlar, lojistik gibi masraflar hesaplanmıyor. Bununla enflasyonla mücadele edilmez.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: