• DOLAR
  5,2899
  % 0,24
 • EURO
  5,9677
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3228
  % 0,48
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Eğitim sistemi yeniden yapılandırılıyor

Eğitim sistemi yeniden yapılandırılıyor

2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım Toplantısı dün Beştepe’de yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuştuğu toplantıda, yeni bir görünüm açısıyla A’dan Z’ye başkalaşım öngören sistemin sunumunu Bakan Ziya Selçuk yaptı.

Ziya Selçuk, “Eğitim sistemleri 100 vagonlu tren gibidir. Bir spor araba gibi döndüremeyiz” dedi.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı eğitimin baştan yapılandırlmasında öne çıkan manâlı başlıklar….

Eğitim sistemi yeniden yapılandırılıyor

Ulusal Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk

KREŞ ZORUNLU OLDU

MEB, tam gün eğitime öğle yemeği desteği sağlayacak.  5 yaş, zorunlu eğitim kapsamına alınacak. Kırsaldaki çocuklar için esnek zamanlı ve alternatif erken çocukluk eğitimi modelleri uygulanacak. Şartları elverişsiz mesken birimlerindeki çocukların beslenme ihtiyaçları karşılanacak.

İLKOKULLARDA NOT SİSTEMİ KALKIYOR

İlkokullarda not yerine çocukların gelişimsel özellikleri dikkate alınarak, çok yönlü değer biçme sistemi kurulacak. Liselerde bölge seçimi 9’uncu sınıfta olacak.

Eğitim sistemi yeniden yapılandırılıyor

EKSIK DERS, ÇOK TENEFFÜS

Okul yöneticilerinin yetki ve sorumlulukları arttırılacak. -Her okul, 20 değerleme maddesi üzerinden hemen olan olarak belirlenecek, izlenecek.

HER OKULA ATÖLYE KURULACAK

Her okula tasarım-maharet atölyeleri kurulacak. İlkokullarda teneffüs süreleri arttırılacak. Öğretmenlerin eğitiminin arkasından müfredat yazımı yapılacak.
İlkokullarda ders sayıları azaltılacak, öğleden sonra tasarım maharet atölyeleri çalışmaları yapılacak.

Ortaöğretimdeki ders sayısı yarıya yakın azaltılacak.
Başarılı öğrencilere mikro kredi, mezunlara nano kredili destekler verilecek.

Eğitim sistemi yeniden yapılandırılıyor

GELİŞİM BÜTÇESİ

Mektep gelişim planı uygulamasıyla, her okulun kendi hazırlayacağı plan, merkez teşkilatla birlikte izlenecek bir yol haritası özelliğinde olacak.

Çocukların bireysel, akademik ve sosyal gelişim amaçlarına yönelik faaliyetler izlenecek ve desteklenecek. Her okula plan çerçevesinde okul gelişim bütçesi verilecek.

SOSYO-KÜLTÜREL AKTİVİTE

Erken çocukluktan lise mezuniyetine kadar öğrencilerin sosyal, sportif ve kültürel etkinliklerini izlemek için e-Portfolyo oluşturulacak. Öğrencilerin yeterliliklerinin belirlenmesi ve desteklenmesi için Yeterlilik Temelli Değerleme Sistemi hayata geçecek.

Bu sistemde ayrı konu alanlarında tatminkarlık tanımları yapılarak standartlar oluşturulacak, müfredatların bu standartlara uygunluğu sağlanacak.

Eğitim sistemi yeniden yapılandırılıyor

SINAVLAR ZAMANLA AZALACAK

Kademeler arasında yarışmaya yönelik sınav ihtiyacı azaltılacak. Sınavsız sipariş verme konusunda elastik modeller geliştirilecek. Bunun için okullar ve bölgeler arasındaki farklar azaltılacak. Şartları elverişsiz okulların bedensel ve sosyal imkânları genişletilecek.

Kaynakların adalet temelli olarak dağıtılmasına odaklanılacak. Merkezi sınavların sadece muhakkak kasıt ve yönelimlere sahip çocuk ile okullar için uygulanması da planlanıyor. Öğrencilerin akademik durumlarını görmek için ‘Öğrenci Galibiyet İzleme Araştırması’ yapılacak.

Eğitim sistemi yeniden yapılandırılıyor

YABANCI DİLDE YENİ METOT

2019-2020 eğitim öğretim yılında 2-12’nci sınıflarda yeni bir İngilizce öğretme yaklaşımı ortaya konulacak. 2-4’üncü sınıflarda Oyun Tabanlı Öğrenme yaklaşımı benimsenecek. 5-8’inci sınıflarda bireysel öğrenme gereksinimlerinin ön planda olacağı farklılaştırılmış eğitim modeli uygulanacak.

9-12’lerde ise lise türüne kadar ‘özel amaçlı İngilizce modeline geçilecek. Örneğin, turizm ve otelcilik meslek liseleri programında dinleme ve hitabe becerilerine tartı verilirken, sosyal bilimler liselerinde okuduğunu anlayış ve sunum becerileri ağırlık kazanacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: