• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Düzce Kuzusu Olarak Tanıdık Kestane Kapış Kapış Satılıyor

Düzce Kuzusu Olarak Tanıdık Kestane Kapış Kapış Satılıyor

Düzce’nin Aziziye Mahallesi’nde kurulan kestane pazarının namı tüm Türkiye’ye dağıldı. Orman köylüleri göre toplanan ve Düzce Kuzusu olarak anılan Düzce kestanesini olmak için kente Türkiye’nin bir fazla ilinden vatandaşlar geliyor. Fındığa muhalif haline gelen Düzce kestanesinin ince zar özelliğine sahip olmasından dolayı Bursa ve İzmir’de yetişen kestanelerden daha fazla tercih ediliyor. Düzce’den Türkiye’ye Ekim ve Kasım ayları içerisinde ancak kestane sezonunda 3 ile 4 bin ton aralarında kestane satışı yapılıyor. Kestane pazarda gece 00:00’dan itibaren satılmaya başlıyor ve 10:00’a değin alıcılar pazardan ürün alıyor.

“SEZONDA 3-4 BİN TON KESTANE SATILIYOR”

Düzce kestanesinin Türkiye pazarına açılmasını karşılayan Hüseyin Tunçer, “Düzce kestanesinin aroması diğer kestanelere kadar daha öbür. Daha tatlı, leziz, tercih edilen bir kestane. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nin fazla seçim ettiği kestane. Şuanda da kestane olmak için Düzce’ye gelen çok sayıda esnaf arkadaşımız var. Onlara yardımcı oluyoruz. Kamyonları yüklediler gidiyorlar. İlimiz için önemli bir kazanç. Ormanlarda kestaneler ziyan olup gidiyor. Oysa şu anda toplanıyor ve istihdama, gelire dönüşüyor. Düzce’nin tanıtımı içinde yardımsever oldu. Sezonda Düzce’de 3 ile 4 bin ton arasında kestane satılıyor. Rekoltemiz gayet iyi fakat bu doğal bir koşul. Ara Sıra olmayabiliyor. Bu yıl geçen yıla kadar bir tık daha eksik. Az Daha yarısına düştü. Fiyatlar da gayet hoş. Bugün kestane 8 lira ile 17 lira arasında satılıyor. Kabuğuna, kalibresine göre minimum 8 maksimum ise 17 liraya dek değişiyor.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN KESTANE BORSASINA DÖNÜŞTÜ”

Kestane pazarını gezen ve kestane üreticilerinden de 30 kilogram kestane alan Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, “Burada pazartesi ve perşembe günleri pazar kuruluyor. Bizde pazarcı esnafımızın sorunlarını dinlemek için geldik. Burada doğal bir pazar oluşmuş. Türkiye’de de çok manâlı bir noktaya gelmiş. Düzce, Türkiye’nin kestane borsası haline gelmiş. Kestanemiz de fazla nitelikli. Buraya bakıyoruz, Adıyaman’dan, Samsun’dan, Ordu’dan, Erzurum’dan değişik illerden kestane almaya gelenler var. Bizim ilçelerimizden kestane buraya geliyor ve buluşup pazarlık yapıyorlar. Sıradan her pazar kurulduğunda 150 ile 200 ton aralarında kestane satıldığına tarafından önemli bir pazar. Herkes Düzce’nin kestanesini tercih ediyor. Bizim kestanemizin lezzeti çok güzel. bununla beraber kavrulduğunda kabuğundan çok kolay çıktığı için tercih ediliyor. Bursa daha çok bonbon ile alakalı olduğu için bizimkisinin hemen kavrulup yenmesi daha hoş oluyor. ” dedi.

“BU KESTANENİN ZARI YOK”

Ankara’da kestane işi yapan Halit Tüfekçioğlu ise “Batı Karadeniz Bölgesi’nin en meşhur pazarı burada kuruluyor. Düzce kestanesi kuzu kestane. Bursa kestanesi farklı. Bu ufak kestane ama leziz oluyor. Bu kestanenin zarı değil. Bursa kestanesinde zar olur, bunda olmaz.” dedi.

Fikret Keten ise Ordu’dan Düzce’ye geldiğini açıklama ederek, “Ordu’dan geliyoruz. Ordu’da sebze ve meyve işleriyle uğraşıyoruz. Buranın kestanesini tercih etmemizin sebebi kuzu kestane olması. Bizim Dürüst Karadeniz bölgesinin en fazla seçim ettiği kestane türü budur. Kestane, Bursa, Kütahya ve İzmir tarafında da var fakat Doğru Karadeniz halkı bu kestaneyi daha fazla sever. Bu kestane şekerli olur. Millet bu kestaneyi daha fazla miktar. Burası Doğu Karadeniz’in en büyük pazarı ve kestane elde etmek için Türkiye’nin dört bir yanından müşteri gelir.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: