• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Dünyanın En Yaşlı İnsanı Sitem Etti: Uzun Yaşam Bir Ceza

Dünyanın En Yaşlı İnsanı Sitem Etti: Uzun Yaşam Bir Ceza

Dünyanın en ihtiyar insanı unvanını elinde bulunduran Rusya’da yaşayan 129 yaşındaki Koku Istambulova, hayatı her tarafında bir gün bile mutlu olmadığını ve uzun yaşamın kendisine Tanrı göre verilmiş bir canice olduğunu söylüyor.

“UZUN YAŞAM TANRININ BİR CEZASI”

128 yılın ardından son derece bitkin hisseden ve bu zamana değin neden yaşadığına manâ veremeyen Koku Istambulova, “Dünyada hiçbir mutlu günüm olmadı. Hayatımda tek bir gün bile mutlu olmadım. tekrar tekrar çok çalıştım ve bahçe işleriyle uğraştım. Yoruldum. Uzun yaşam bana tanrının bir armağanı değil cezası.”

Istambulova, Rusya’da Sovyetler Birliği devrimi gerçekleştiğinde 28 yaşındaydı. İkinci Dünya Savaşı sona erdiğinde 56, Sovyetler Birliği çöktüğünde ise 103 yaşındaydı.

SINIR KADINSI EDİLMİŞ

İkinci Dünya Savaşı’nda Alman Nazi tanklarının köyüne nasıl girdiğini ve evinin önünde geçtiğini hala hatırlıyor. Nazilerin yenilgiye uğramasının gerisinde Nazilerle işbirliği suçlamasıyla Stalin kadar Kazakistan ve Sibirya’ya sürülen Çeçen halkından biri olan Istambulova da sınır dışı edilmiş.

“BU ZAMANA DEĞIN NASIL YAŞADIĞIMA DAİR FİKRİM YOK”

Uzun yaşamın sırrı sorulduğunda ise Koku Istambulova, “Spor yapan, özel şeyler yiyen ve vücuduna özen belirten millet görüyorum fakat bu zamana dek nasıl yaşadığıma dair hiçbir fikrim değil.” yanıtı veriyor.

ÇOCUKLARININ ÖLÜMÜNE TANIKLIK ETTİ

Aile trajedisi hakkında öyle artı konuşmak istemeyen Koku Istambulova, biri 6 yaşında olan birçok çocuğunun ölümüne tanıklık etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: