• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Dünyanın en eski mutfağı UNESCO yolunda

Dünyanın en eski mutfağı UNESCO yolunda

Türkiye’nin lezzetleriyle öne meydana çıkan kentlerinden Hatay ve Gaziantep’in gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na alınmasından sonradan, geçmişi asırlar öncesine dayanan o kadar çok bölgesel lezzetiyle meşhur Şanlıurfa’da hazırlıklar son aşamaya geldi.

Envaiçeşit kebaptan yumurtalı köfteye, borani yemeğinden şıllık tatlısına kadar takriben 400 civarında lezzet, yerli ve yabancı konuklara ikram ediliyor.

FARKLI LEZZETLERİN ADRESİ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftlik Sahibi, değişik kültürleri tanımak isteyenlerin ve bambaşka lezzetler arayanların son dönemde kenti sık sık ziyaret ettiğini söyledi.

Tarihin açılış noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe’ye ev sahipliği yapan şehri dünyanın en eski mutfağı sloganıyla UNESCO’ya hazırladıklarını vurgulayan Nihat Çiftlik Sahibi, zengin mutfak kültürüne sahip olan kentin mutlaka bu özelliğini kayıt ettireceğine inandığını belirtti.

Dünyanın en eski mutfağı UNESCO yolunda

DÜNYAYA AÇILACAK

Nihat Çiftçi, “Şanlıurfa köklü bir mutfak kültürüne sahiptir. Bu mutfağı bizim yerli ve tanıdık olmayan turistlere sunmamız gerekli. Kültürümüzü, arkeolojik varlıklarımızı, inanç merkezlerimizi, mimarimizi, sokaklarımızı ve evlerimizi gelen konuklarımıza sunuyoruz. Çünkü yüzyıllardır elimizde olan fazla zengin bir mutfak kültürümüz var. Bunu da en iyi şekilde servis etmeye çalışıyoruz” dedi.

Dünyanın en eski mutfağı UNESCO yolunda

“GASTRONOMİ ŞEHRİ UNVANINI EDINMEK İSTİYORUZ”

Gastronomi Turizmi Derneği Şube Başkanı Abdurrahman Acar da, “Umuyoruz ama Şanlıurfa en kısa sürede yargı ettiği gastronomi şehri unvanını elde edecektir. Şanlıurfa, inanç turizminde Balıklıgöl yerleşkesi, doğa turizminde Halfeti, tarih turizminde ise Göbeklitepe, gastronomi turizminde de eşsiz lezzetleriyle marka kenttir. Gastronomi turizmi anlamında Şanlıurfa, Hatay ve Gaziantep’e tarafından fazla daha avantajlı. Çünkü kültürel ve tarihi zenginlik anlamında bölgenin lokomotifi durumundadır. Göbeklitepe’nin değeri uluslararası çapta zaten UNESCO kadar tescillendi. Bu başlı başına büyük bir amaç ifade ediyor” diye konuştu.

Dünyanın en eski mutfağı UNESCO yolunda

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: