• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Dünyada Sadece 45 Ton Olan Divle Obruk Peyniri’nin Kalite Standardı Tescillendi

Dünyada Sadece 45 Ton Olan Divle Obruk Peyniri’nin Kalite Standardı Tescillendi

Karaman’da rengini 5 ay her tarafında bekletildiği mağaradan alan, bu yıl coğrafi göze çarpan belgesi ile 45 ton üretilen “Divle Obruk Peyniri” lezzetiyle sofraları süslemeye hazırlanıyor.

Ayrancı ilçesine bağlı en eski ikâmetgâh yerlerinden biri olan Üçharman köyünde yaşayanlar, geçimini hayvancılıkla sağlıyor. Eski adı “Divle” olan köyde 36 metre derinliğinde 250 metre uzunluğunda, köylülerin “obruk” adını verdiği mağara ise soğuk hava deposu olarak kullanılıyor.

5 AY SONRADAN KIRMIZI RENK ALIYOR

Mayıs ayından itibaren Üçharman ile civardaki köylerde koyun ve keçi sütünden geleneksel yöntemlerle yapılan peynirler, özel hazırlanan kuzu ve oğlak derilerine basılıyor. Obruğa konulan peynir tulumları, takriben 5 ay sonradan içerideki bir bakteri bir uçtan bir uca kırmızı renk alıyor.

KALİTE STANDARDI TESCİLLENDİ

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başlatılan ve 3 yıl süren egzersiz sonucunda bu sene coğrafi dikkat çekici belgesi bölge Divle Obruk Peyniri’nin kalite standardı tescillendi. Oda Başkanı Gökhan Alkan, kente özgü ürünlerin tescillenmesine büyük ağırlık verdiklerini söyledi.

Divle Obruk Peyniri’nin yöreye has özel bir peynir olduğuna dikkati çeken Alkan, “Bu peynir bölgede merada beslenen koyunların sütünden yapılıyor. Nisan, mayıs ve haziran aylarında meralarda onlarca endemik otla beslenen koyunların sütleri, analarımız, bacılarımız kadar geleneksel yöntemlerle mayalandırılarak peynir yapılıyor. Sonradan bu peynirler özel hazırlanan derilere basılıyor.” diye konuştu.

AVRUPA’DA ÖDÜLLERİ VAR

Peynire özelliğini veren sürecin bundan sonra başladığını anlatan Alkan, şöyle devam etti:

“Peynirler köyün yukarısındaki mağaraya konuluyor. Mağaranın sıcaklığı yaz kış 5 derece civarında. Bir bakıma doğal soğuk hava deposu. Mağaradaki özel bir bakteri doğru öbür renklerde konulan peynir tulumları kızıl bir renk alıyor. Mağarada yer alan bakteri diğer ortamlarda üretilemiyor. Bu yüzden özel bir mahsul. Dünyada da peynir otoriterleri kadar tanıdık ve aranan bir peynir. Avrupa’da farklı alanlara yönlendirilmiş yarışmalarda ödülleri var.”

Alkan, mağaranın peynir saklama kapasitesinin 50 ton civarında olduğuna dikkat çekici ederek, “Ama piyasada bu isimle 800 tonun üstünde peynir satıldığını görüyoruz. Peynirin piyasada hak ettiği değeri bulabilmesi için coğrafi muhabere çalışmasını başlattık. Engebeli ve sıkıcı bir süreçten sonra coğrafi sinyâl belgemizi aldık.” ifadelerini kullandı.

TÜKETİCİLER İÇİN SERTİFİKA HAZIRLANDI

Coğrafi işaret bölge ürünün hesaplı değerinin artacağını vurgulayan Alkan, şöyle konuştu:

“Mağaraya konulan tulumları ahenkli olarak denetledik. Bu yıl coğrafi göze çarpan standartlarına kadar üretilen peynir 45 ton. Yani Türk rokforu olarak aşina Divle Obruk Peyniri’nden tüm dünyada yalnızca 45 ton var. Tüketiciler için üzerinde odamızın logosunun da bulunduğu sertifikalar hazırlandı. Tüketiciler Divle Obruk Peyniri alırken bu sertifikaların olup olmadığına mutlaka baksın.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: