• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Dünyaca Ünlü Dev Şirketlerden Suudi Arabistan’a Kaşıkçı Boykotu

Dünyaca Ünlü Dev Şirketlerden Suudi Arabistan’a Kaşıkçı Boykotu

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbetinin belirsizliğini koruması sebebiyle, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın himayesinde gerçekleştirilmesi planlanan ve “Çöldeki Davos” olarak nitelendirilen “Geleceğe Yatırım Girişimi” (Future Investment Initiative) konferansından çekilenlere her gün yeni isimler ekleniyor.

JP MORGAN CHASE VE FORD CEO’LARI KATILMIYOR

ABD’nin en büyük bankalarından JP Morgan Chase’in Üstteki Yöneticisi (CEO) Jamie Dimon ve Ford’un Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford, konuşmacı olarak katılmayı planladıkları konferanstan çekildiklerini açıklayan son isimler oldu.

JP Morgan Chase’den bir yetkili, yaptığı açıklamada, Dimon’ın daha önce katılmayı planladığı konferansa katılmayacağını belirtirken Ford’dan yapılan açıklamada da Idare Heyeti Başkanı Ford’un “programlamadan” dolayı konferansta yer almayacağı belirtildi.

BLACKROCK CEO’SU VE GOOGLE ESKİ YÖNETİCİSİ KATILMIYOR

ABD merkezli yatırım şirketler Blackrock’un CEO’su Larry Fink ve Blackstone’un CEO’su Stephen Schwarzman da konferansa katılmama kararı aldı. Keza Google’ın eski yöneticilerinden Kai-Fu Lee de konferansa katılmayacağını ifade eden bir diğer ad oldu.

KAYDA DEĞER BASIN KURULUŞLARI DA SPONSORLUKLARINI ÇEKTİ

Manâli yöneticilerin yanı sıra konferansın basın sponsorları da tek tek çekiliyor. Konferanstan medya sponsorluğunu çektiğini açıklayan son kuruluş New York merkezli Bloomberg oldu. ABD’nin bir diğer kayda değer basın kuruluşu Fox hala sponsorlar aralarında kalmaya devam ederken Kaşıkçı’nın durumunu da peşine düşüp takip ettiklerini kaydetti.

ABD’Lİ BAKAN KONFERANSA KATILMAKTA KARARLI

Konferansa hala katılmayı planlayan isimler aralarında ABD Define Bakanı Steven Mnuchin dikkati çekiyor. Hazine Bakanlığından bir yetkili, hafta sonu yaptığı açıklamada, bakanlık yetkililerinin Kaşıkçı’nın akıbeti hakkındaki gelişmeleri peşine düşüp takip edeceklerini ve buna tarafından bir değerlendirme yapacaklarını belirtti.

BÜYÜK UMUTLARLA BAŞLAYAN KONFERANSA TAKVIYE ERİDİ

Konferanstan basın sponsorluğunu çeken birincil kuruluş New York Times olmuş, ardından ABD merkezli yayınlama kuruluşları CNN, CNBC, Huffington Post, Los Angeles Times ve İngiliz Financial Times gazetesi çekilmişti.

Hem İngiltere Merkezli The Economist dergisinin genel yayınlama yönetmeni Zanny Minton Beddoes, New York Times yazarlarından Andrew Ross Sorkin ve Uber’in Üst Yöneticisi (CEO) Dara Khosrowshahi de konferansa konuşmacı olarak katılma planını iptal etmişti.

Riyad’da 23-25 Ekim’de düzenlenecek konferans, ev sahibi Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın ülkesinin, petrole bağlılığının bitirilmesi için 2030 Vizyonunun vitrine çıkarılması için planlanmıştı.

KAŞIKÇI SUUDİ ARABİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞUNDA KAYBOLDU

Kaşıkçı’nın da yazarları aralarında bulunduğu Washington Post gazetesi, ABD istihbaratının yaptığı bir dinlemede, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, Kaşıkçı’nın bir takım vaatlerle Suudi Arabistan’a dönmesinin sağlanması, sonradan da tutuklanmasını emrettiğini ileri sürmüştü.

Suudi reformistler için kayda değer bir platform olan Al Watan gazetesine katkı maddesi veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle bilinen Kaşıkçı, 2 Ekim’de resmi işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten daha sonra ortadan kaybolmuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: