• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Dünya Gıda Günü nedir, 2018 yılında ne zaman gerçekleşecek?

Dünya Gıda Günü nedir, 2018 yılında ne zaman gerçekleşecek?

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün kuruluş tarihi olan 16 Ekim, Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaya devam ediyor. Her yıl FAO tarafından belirlenen bir tema çerçevesinde yapılan Dünya Yiyecek Günü etkinliklerinde, gıda üretimi, tüketimi ve yiyecek güvencesine ilişkin konular gündeme getiriliyor. Özlem ve açlıkla mücadeleye dikkat sürüklemek için çalışmalar yapan kurum bu konuda önemli adımlar atıyor. Dünya Gıda Günü’nde; dünyadaki istek problemlerinin belirlenmesi ve çözüm yollarının gösterilmesi, ülkeler arasındaki yiyecek üretimi birlikteliğinin sağlanması, gıdaların üretimi- tüketimi ve satış noktalarındaki hijyen ve sanitasyon etkinliğinin sağlanması ile tatmin edici ve dengeli beslenmenin öneminin belirtilmesi amaçlanıyor.

DÜNYA GIDA GÜNÜ’NÜN TARİHİ FAO’NUN KURULUŞUNA DAYANIYOR

1945’te kurulan Birleşik Milletler Yiyecek ve Tarım Örgütü’nün (FAO) doğum günü de sayılan gün dahilinde, dünya genelinde istek ve yokluk temaları için farkındalık yaratmak, herkesin yiyecek güvenliğine ve besleyici gıdalara ulaşmasına katkı maddesi sunmak amacıyla sene baştan başa FAO üyesi ülkelerde değişik etkinlikler düzenlenmektedir.

DÜNYADA AÇLIĞA BITIRMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

2018 yılı bilgilendirmesinde açıkla çaba kapsamında yapılabilecek faaliyetler kurum göre açıklandı. AO’nun yaptığı açıklamanın tamamı ise şöyle;

Geride kimseyi bırakmayın

Kamu kurumları en dezavantajlı kişileri yoksulluktan kurtarmak için sosyal koruma programlarını güçlendirebilir. Bu bağlamda, kapsayıcı kalkınmaya ve eşitlikçi ekonomik büyümeye öncelik verilebilir.

Çözümleri Hişkilendirmeye yönelik politikalara başvurun

Milli düzeyde Açlığa Son stratejilerine daha fazla yoğunlaşılabilir. Sosyal koruma,sürdürülebilir tarım, beslenme, sağlık ve eğitim politikaları arasındaki bağlantılar güçlendirilebilir.

Birlikte çalışın

Vatandaşların çalışmalara etkili şekilde katılımı sağlanabilir, koordinasyon mekanizmaları iyileştirilebilir, diyalog kurulması kolaylaştırılabilir. Ayrı sektörlerin ve paydaşların birlikte çalışması için teşvikler oluşturulabilir.

Yerel makamları güçlendirin

Bireylere, topluluklara ve işletmelere gereksinim duydukları araçları ve desteği sağlamak için kilit aktörlerle çalışabilir ve bu aktörlerin sürece katılması sağlanabilir.

Dengesiz beslenme maliyetlerini azaltın

İyi gıda koşullarına ve bu konudaki eğitimlere erişim arttırılabilir. Çocukların dengesiz beslenmesini engellemek için önlemler alınabilir. Yetişkinlerin sağlıklı ve üretken bir yaşam sürmek için gereklilik duydukları şeylere sahip olması sağlanabilir.

Akademik kuruluşlarla paydaşlık kurun

Gıda güvenliği ve beslenmeyle ilgili güçlüklerin üstesinden gelmeye karşın bilgilerin üretilmesi için üniversiteler ve araştırma kuruluşlarıyla stratejik paydaşlıklar kurulabilir.

Yatırım dostu bir ortam oluşturun

Açık ve düzenleyici çerçeveler oluşturulabilir kararlı kurumlar tesis edilebilir. Girişimcilik özendirme edilebilir, riskler hafifletilebilir. Uyuşmazlıklar önlenebilir ve çözümlenebilir.Yeni pazar fırsatları yaratılabilir.Belirsizliklere ve başarısızlıklara karşın müdahalelerde bulunulabilir.

Eşdeğer fırsatlar sağlayın

Keza genel olarak eşitsizliği azaltmak ayrıca de bayan erkek eşitsizliklerine müdahale etmek ve fırsatlar yaratmak için politikalara ve yatırımlara başvurulabilir.

Uluslararası anlaşmaları ve mekanizmaları kabul edin

Bir yanlamasına çevre korunurken öteki yana doğal kaynakların da adaletli ve etkin şekilde muhafaza edilmesi, yönetilmesi ve geliştirilmesi hakkındaki anlaşma ve sözleşmeler göz önünde bulundurulabilir

öne meydana çıkan haberler

Cengiz Ünder için rekor ücret!

F.Bahçe’de 2. dalga! Olaylar durulmuyor

Kendini yerden yere attı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: