• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Dövizle Çekilen Kredilerin Yapılandırılmasında, Kredi Tarihindeki Merkez Bankası Kuru Başlıca Alınacak

Dövizle Çekilen Kredilerin Yapılandırılmasında, Kredi Tarihindeki Merkez Bankası Kuru Başlıca Alınacak

Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Define Desteğine İlişkin Karar’da Değişiklik yapılmasını taşıyan Cumhurbaşkanı kararı Devlete Ait Gazete’de yayımlandı.Döviz kredileri, TL cinsinden yapılandırıldığında kredinin çekildiği tarihteki Merkez Bankası kuru esas alınacak.

EN FAZLA 10 YIL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan karara kadar, işletme kredilerinin minimum vadesi 6 ay, anapara ödemesiz dönemi en fazla 3 yıl elde etmek üzere en fazla 10 yıl olarak belirlendi.

İŞLETME KREDİLERİNDE 96, YATIRIM KREDİLERİNDE 156 AYI AŞMAYACAK

Kredi veren, kredinin başlangıç tarihinden açmak üzere işletme kredilerinde 96 ay, yatırım kredilerinde ise 156 ayı aşmamak kaydıyla ansızın pozitif yapılandırma yapabilecek ve kredi vadesini değiştirebilecek.

KEFALET LİMİTİNİ BAKANLIK BELİRLEYECEK

Her bir yararlanıcı için kefalet limiti, KOBİ tanımını haiz yararlanıcılar da en fazla 25 milyon TL, KOBİ tanımı dıştan kalan yararlanıcılar için ise maksimum 200 milyon TL olmak üzere Define ve Maliye Bakanlığınca belirlenecek.

YAPILANDIRMA TARİHİ ALINACAK

Döviz cinsinden ve dövize endeksli kredilerin Türk lirası cinsinden yapılandırılması halinde, yapılandırma tarihindeki Merkez Bankası döviz alış kuru alınacak.

KARARIN HÜKÜMLERİNİ CUMHURBAŞKANI YÜRÜTECEK

Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un 20’inci maddesi uyarınca alınan kararın hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: