• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Dörtlü İstanbul zirvesi yarın yapılacak

Dörtlü İstanbul zirvesi yarın yapılacak

fa

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın İstanbul’da Suriye konulu dörtlü zirveye konut sahipliği yapacak. Zirvede, sahadaki gelişmeler, Soçi mutabakatının ardından İdlib’deki durum ve Astana ve Cenevre platformlarında sürdürülen siyasi çözüm süreci ana gündem olacak.

Dört ülkenin, Suriye krizine kalıcı çözüm bulunmasına yönelik müşterek çabaların uyumlulaştırılması hedefleniyor. Toplantının sonunda dört ülkenin ortak bir duyuru kabul etmesi bekleniyor.

MERKEL, MACRON VE PUTİN VAR, TRUMP DEĞIL

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yanı sıra de Mistura da zirveye katılacak.

DORUK İDLİB İÇİN GÜNDEME GELMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin duyurusunu başlangıçta, 29 Temmuz’da, Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de bir insani yıkım olasılığı gündeme geldiği dönemde yapmıştı.

Laf konusu dönemde, Beşşar Esad rejimi ve destekçileri, Suriye’nin orta ve güney cephelerini abluka ve tehcir yoluyla ele geçirmelerinin arkasından, İdlib’e yığınak yapmaya başlamıştı.

Türkiye, bu süreçte takriben 4 milyon sivilin barındığı İdlib’de çatışma olması durumunda toplu cinayet, insani kriz ve yeni göç dalgasıyla karşılaşılma tehlikesine rağmen, diplomasi trafiğine hız verdi. Fransa ve Almanya’ya da katılma çağrısı yapılan zirvenin başlangıçta 7 Eylül’de düzenleneceği duyurulmuştu. Ama o tarihte Tahran’da Türkiye, İran ve Rusya’nın katıldığı Suriye konulu zirvelerin üçüncüsü gerçekleştirilmişti. Erdoğan, Tahran zirvesinde İdlib’de mütareke çağrısı yapmış, 17 Eylül’de ise Rus mevkidaşı Putin ile Soçi’de ateşkesin korunması için ilave önlemler üstünde anlaşmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Ekim’deki açıklamasında, “Özellikle İdlib başta olmak üzere birçok konuyu ele alma fırsatını yakalayacağız. Temennim odur ancak Suriye’de özellikle İdlib öncelikle almak üzere buraya huzurun gelmesi konusunda burası önemli bir adım olsun.” demişti. Türkiye, Avrupa Birliği ülkelerinin Suriye krizinin çözümüne ilişkin rolüne, Rusya ve İran’ın rollerini dengede tutmak açısından tartma atfediyor.

Dörtlü İstanbul zirvesi yarın yapılacak

FRANSA ALMANYA VE RUSYA’NIN TUTUMU

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 14 Eylül’de düzenlediği dörtlü doruk için hazırlık toplantısının arkasında, dört ülkenin teknik heyetlerinin, öncelikli olarak çatışmaların durdurulması ve askeri çözüm yerine, siyasi çözümün desteklenmesi konusunda mutabık kaldığını vurgulamıştı. Alman yetkililer, zirveye ilişkin açıklamalarında, Türkiye’nin Soçi mutabakatıyla oldukça özel bir mesuliyet üstlendiği, mutabakatı destekledikleri ve İstanbul zirvesinin mutabakatın uygulanmasına katkıda bulunacağını umduklarını vurguluyor.

Fransa ise, İdlib’deki ateşkesin kırılgan olduğuna, çabuk bir şekilde sağlamlaştırılması gerektiğine işaret ederek, zirveyi anayasa komitesi kurulmasını süratli gitmek ve siyasi süreci açılmak için bir “fırsat” olarak niteliyor. Alman ve Fransız yetkililerin mesajlarında, Rusya’ya tavrını açıkça ortaya yatırma ve Esad rejiminin müttefiği olarak sorumluluk üstlenme çağrısı yapılıyor. Rusya ise İstanbul zirvesinden dönüm noktası niteliğinde karar çıkmasının beklenmemesi gerektiğine işaret ederek, zirvenin dört ülke aralarında meslek birliği alanları için zihin teatisi gerçekleştirmek için kayda değer bir platform olacağına dikkati çekiyor.

Birleşik Milletler İnsani Destek Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, 19 Ekim’deki açıklamasında zirvenin “bütün zamanında” yapıldığını belirterek, “Zinde aktörlerin bir araya gelmesi olumlu bir gelişme. (Zirvenin) İdlib ve Suriye genelindeki krize siyasi ve dostane bir çözüm bulunmasına katkı sağlamasını umuyoruz.” demişti.

İDLİB’DE ŞART

Türkiye ve Rusya’nın 17 Eylül’de vardığı mutabakatın peşinde askeri muhalifler, belirlenen silahsızlanma bölgesinden ağır silahlarını çekme işlemini 10 Ekim’de tamamladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, önceki gün yaptığı açıklamada, radikal grupların büyük bir kısmının da çekildiğini bildirmişti. Ama Beşşar Esad rejimi güçleri, 17 Eylül’den bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ve muhaliflerin ağır silahlarını çektiği bölgelere topçu saldırılarını aralıklarla sürdürüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: