• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Domatesin Kilosu Tarladan 3,60’a Alınırken Markette 8,90’a Satılıyor

Domatesin Kilosu Tarladan 3,60’a Alınırken Markette 8,90’a Satılıyor

Mersin’de, sofraların vazgeçilmezi domateste güzlük hasat başladı. Tarlada 3,60 TL’ye tip bulan domates, İstanbul’daki marketlerden sofraya kilogram fiyatı 8,90 TL’ye gidiyor. Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Münir Neşeli, fiyat artışındaki sorumlunun yüzde 4-8 kurul ile çalışan komisyoncular yok, marketlerin yüksek kar marjlarının olduğunu vurguladı.

Hükümetin yasa ile belirlediği rakamların dışına çıkamayacaklarının altını çizen Şen, “Devletimizin bizlere verdiği yüzde 4 ve yüzde 8 komisyonla bu işi yapıyoruz. Mahsul pahalılığının halden kaynaklanması muhtemel değil. Biz üreticinin namına satmak yapıyoruz. Sattığımız fiyat üzerinden yüzde 4-8 komisyonumuzu kestikten sonra kalan ücreti üreticinin hesabına yatırıyoruz. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ne dek önemliyse, haller de ülkemiz için o kadar önemlidir. Gündemi sürekli meşgul eden fiyat istikrarsızlığının kaynağı hallerin güçsüz kılınmasından dolayıdır” dedi.

“SUÇLANAN HER ZAMAN KOMİSYONCULAR”

Yakın zamanda çıkması beklenen Yeni Hal Yasası’na da değinen Neşelendirici, “Yeni hal yasasıyla inşallah haller zinde kılınır, marketler denetlenir, pazar yerleri denetlenir. Bunların birinci muhatabı, nihai alıcı perakendeciyle görüştüğü için manava, pazara, markete gidiyor halcileri suçluyor. Bunun böyle olmadığını aslında cümbür cemaat biliyor fakat kamuoyunda yeterince yer alamadığımız için maalesef nihai tüketicinin gözünde suçlu olan komisyoncular. Bizler olmasak daha yüksek fiyatlara ürün harcamak zorunda kalacak. Çünkü haller borsadır, talep-talep dengesinin çakışması ile doğru fiyat ortaya çıkıyor” diye konuştu.

“GİRDİ MALİYETLERİ HESAPLANMIYOR”

Domatesin yüksek fiyatından komisyonlarında rahatsız olduğuna dikkat çeken Neşeli, sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Fiyatlar nedeni ile bizler de mutlu değiliz. Çünkü olayı yalnızca domates olarak ele almıyoruz, bir sepet olarak ele alıyoruz. Mutfağın kralı domatestir. Domatesin girmediği bir mutfağa biber, salatalık, kabak ve patlıcan girmez. Bugün bir tüketici domatesi fiyatı yüksek aldığını düşünüyor fakat akşam evine gittiğinde fileyi hesapladığında geçen yılın fiyatları ile orantılı aldığını görecektir. Maalesef bir domates furyasıdır gidiyor. Bizleri de üreticilerimizi de sıkıntıya sokuyor. Kimse girdi maliyetlerini hesaplamıyor. Geçen yıl 110 TL’ye aldığımız gübre bu yıl 300 TL. İlacı, gübresi, tohumu yüzde 300’lere varan fiyat artışları var. Kimse bunu konuşmuyor. 80 milyonluk ülkenin gündemini yaratıcı domates.”

“MARKETLERİN KAR MARJININ BELİRLENMESİ GEREKİYOR”

Türkiye’nin dört bir yanına piyasayı peşine düşüp takip ettiklerini dile getiren Neşeli, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye genelinde binlerce şubesi bulunan bir süpermarketin fiyat tablosunda inceleme yaptığımız da avokadonun alış fiyatı 2,50 TL, satmak fiyatı 19,90 TL. Arada uçurum var. Bu fiyat artışını halde aramaya lüzum yok. Buradan ilgili makamlara seslenmek istiyorum; Komisyonumuzu yüzde 4-8 aralarında belirleyen ilgili makamlar, marketlerin de alış faturasının üzerinden kar marjının belirlenmesi ve üzerinde satmak yapmamaları gerekiyor fakat fiyat istikrarı sağlansın. Birilerinin keyfiyetine kalırsa çıkacak sonuç budur. Birilerinin buna dur demesi lazım.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: