• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Diyanet İşleri Başkanı, İlk Kez Cemevi Ziyaretinde Bulundu

Diyanet İşleri Başkanı, İlk Kez Cemevi Ziyaretinde Bulundu

Tunceli’deki temasları dahilinde cemevini ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bir gazetecinin cemevini il kez mi ziyaret ettiniz? sorusuna karşılık “Aslında çok mutluyum. Bir cemevini ilk olarak ziyaret ediyorum. Bunun da Tunceli ilimizde ve bulunduğumuz cemevine nasip olması beni keza mutlu etti.” dedi.

CEMEVİ DEDESİNDEN ERBAŞ’A HUKUKI STATÜ TALEBİ

Cemevini ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a, cemevi dedeleri, cemevlerine yasal statü tanınması için talepte bulundu.

Vali Tuncay Sonel ile birlikte Tunceli Cemevi’ni ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, cemevi dedesi Ali Ekber Yurt ile bir araya geldi. Cemevi Dedesi Ali Ekber Yurt, Erbaş’ın yaptığı ziyaretin manâlı olduğuna uyarı çekerek, nüfusunun yüzde 90’dan fazlasının Alevi olduğu bir kentte Diyanet İşleri Başkanı’nı ağırlamaktan iftihar duyduklarını söyledi. Yurt, “Şu an halihazırda en büyük beklentimiz cemevlerine hukuki statünün verilmesidir. Bu konuda sizlere büyük bir ödev düşüyor. Olacağına da inanıyoruz. Seçimde hükümetin beyannamesinde de vardı. İnşallah Ankara’ya dönüşünüzde taleplerimizi hükümet ve devletimizin başı Cumhurbaşkanımız olan Recep Tayyip Erdoğan’a iletirsiniz. Bu konuda zorunlu desteği görürüz” diye konuştu.

‘SİZİN TALEPLERİNİZ BİZİM DE TALEPLERİMİZ SAYILIR’

Cemevi dedesinin taleplerini dinledikten daha sonra bir tavır yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, cemevi ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını getirdiğini söyledi. Erbaş, şöyle konuştu:

“Sizin talepleriniz bizim de taleplerimizdir. Benzer düşünceye, aynı inanca sahibiz. Bağlı ancak sizin talepleriniz bizim de taleplerimiz sayılır. Bu konuda yetkililerimiz, devlet büyüklerimiz süre içerisinde mutlaka karşılama noktasında çaba içerisinde olacaklardır. sırası gelmişken taze sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını da hepinize iletiyorum.”

‘İLK KERE BİR CEMEVİNİ TUNCELİ’DE ZİYARET ETTİM’

Bir gazetecinin cemevini il defa mi ziyaret ettiniz? sorusuna cevap veren Erbaş, “Ben aslında fazla mutluyum. Bir cemevini öncelikle ziyaret ediyorum. Bu da Tunceli ilimizde ve bulunduğumuz cemevine nasip olması beni hem mutlu etti. Burada sayın valimizle ve tüm dedelerimizle bir arada bulunmak bizim birlik ve beraberliğimiz açısından gelecek nesillerde verilecek mesajlardan birisidir. Bu mesajın burada verilmesi de bizi hem mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardındaki Erbaş, Cemevi Dedesi Ali Ekber Yurt’a özel basım Kuran-ı Kerim hediye ederken, Yurt ise Erbaş’a üzerinde Hz. Ali ile çocukları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in fotoğraflarının resmedildiği halı hediye etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: