• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Diyaliz Çilesi Son Bulan Vatandaş, 15 Yıl Sonra Kana Kana Su İçti

Diyaliz Çilesi Son Bulan Vatandaş, 15 Yıl Sonra Kana Kana Su İçti

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Afiyet, Tatbik ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi’nde böbrek nakli olan Erdoğan Harput’un (65), 15 takvim diyaliz çilesi son buldu. İstanbul’da nakil için uzun yıllar bekleyen Harput, sonra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde şansını denedi. Böbreklerindeki sorun sebebiyle sınırlı miktarda su içebilen Harput, yıllar daha sonra istediği dek su içebilmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

BEKLEDİĞİ HABER NİHAYET GELDİ

İstanbul’da yaşayan Erdoğan Harput, 15 sene önce böbrek taşına tabi olarak iki böbreği de zarar görünce diyalize girmeye başladı. Yıllarca İstanbul’da böbrek nakli için sıra bekleyen Harput’a, bir türlü nakil için beklediği sıra gelmedi. Harput, 3 ay önce ise ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi’ne başvurdu. 3 çocuk babası Harput, böbrek nakli için sıra beklerken 31 Eylül günü beklediği haber Bursa’daki Yüksek Uzmanlaşma Hastanesi’nden geldi.

Beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın ailesi tarafından bağışlanan organ Bursa’dan ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi’ne getirildi. Sol böbrek, Harput’a yapılan testler sonucunda doku uyumu olumlu çıkınca başarılı bir operasyonla nakledildi. Birincil nakille yüzü tebessüm eden Erdoğan Harput, 15 yıl kana kana su içerken, yıllarca emrindeki yaşadığı diyaliz makinesinden de kurtulmanın sevincini yaşadı.

OPERASYON 3 SAAT SÜRDÜ

ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cabir Bölge, 3 saat süren operasyonun ardından Erdoğan Harput’a sol böbreği başarılı bir şekilde nakil ettiklerini söyledi. Alan, hastanın afiyet durumunun iyi olduğunu belirtti.

“YİYEBİLECEĞİM, İÇEBİLECEĞİM, GEZEBİLECEĞİM”

15 yıl her tarafında diyalize girdiği için istediği şeyleri yiyip içemediğini ve gezemediğini belirten Erdoğan Harput ise, “Böbrek nakli sonrası yiyebileceğim, içebileceğim ve gezebileceğim. Doktorumun doğruca bunları gerçekleştireceğiz. Oğlum Çanakkale’de yaşıyor. ‘Gel Çanakkale’ye başvuralım’ dedi. Ben 15 yıl baştan başa İstanbul’da sıra bekledim, ama burada çıktı. Bu da aramak ki kısmet” dedi.

Emekli olan Harput böbrek nakli sonrası kana kana su içmenin mutluluğunu yaşadı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: