Dislekside erken eğitimin önemi

Dislekside erken eğitimin önemi

Ufuk Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, üniversitenin Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi kadar 1-7 Kasım Dünya Disleksi Haftası Farkındalık Paneli düzenlendi.

ERKEN EĞİTİMİN ÖNEMİ

Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği Başkanı Atıf Tokar, panelde yaptığı konuşmada, Dünya Afiyet Örgütünün disleksiyi bir hastalık olarak tanımlamadığını, disleksili bireylerin sıradan ve normalüstü zekaya sahip olduklarını belirterek, “Disleksi zihinsel bir yetersizlik değildir. Oysa çocukların akademik başarılarını ilk elden etkilemesi sebebiyle erken dönemlerde sağlanacak eğitim desteği son derece önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Dislekside erken eğitimin önemi

ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ

Özel Eğitim Uzmanı Selin Yönet ise disleksinin özgül öğrenme güçlüğü çatısı aşağıda bulunduğunu ve “fonolojik farkındalık becerileri, tahlil becerileri, akan okuma becerileri ve okuduğunu anlama becerileri” biçiminde alt başlıklara ayrıldığını aktardı.

“ILETIŞIM İHTİYAÇLARI OLUYOR”

Disleksili çocukları sınıf içinde ayrım etmenin önemine de değinen Selin Yönet, “Bu çocukların erken dönemlerde masa başında didaktik bir çalışmadan ziyade, etkileşime ve iletişime ihtiyaçları oluyor. Disleksili çocuklar sesleri eşleştirmede, heceleri birleştirmede güçlükler yaşamaktadır. Eğitimlerde ulaşılabilir hedefler kurmak, başarısızlıkla sonuçlanan öğrenim deneyimleri yaşanmaması için önemlidir” değerlendirmesini yaptı.

Dislekside erken eğitimin önemi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: