• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Japonya’ya uyarı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Japonya’ya uyarı

Bakan Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, öncelikle Türkiye ve Japonya’nın ikili ilişkileri edinmek üzere farklı alanlara yönlendirilmiş ekonomi, insani takviye, bölgesel ve milletlerarası farklı alanlara yönlendirilmiş konulara karşın açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin bölgesi ve ötesinde bulunan ülkelerle ilişkilerini üstteki seviyelere çıkardığını kaydeden Çavuşoğlu, Japonya’nın da bu ülkelerden birisi olduğunu ve Türkiye ile Japonya aralarında köklü geçmişin ve unutulmayan anıların bulunduğunu ifade etti.

“Gelecek yıl, 2019 Japonya’da ‘Türkiye Kültür Yılı’ olarak kutlanacak.” diyen Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un bu amaçla Japonya’yı ziyaret edeceğini belirtti.

Japonya ile ticaret ve yatırım artırılacak

Türkiye’nin Japonya ile ilişkilerini stratejik düzeye çıkardığını hatırlatan Çavuşoğlu, “Acilen ilişkilerimizi daha da nasıl geliştirebiliriz bunun için uğraş sarf ediyoruz. Türkiye’deki yatırımların hayata geçmesi ve bölgesel konularda yakın meslek birliğimiz Japonya ile her alanda bağlarımızı daha da güçlendiriyor. Bu ziyaretimde de öncelikle Başbakan Şinzo Abe edinmek üzere ilgili bakanlar, meclis başkanları, basın dünyası, akademisyenler, herkes ile bir araya geleceğiz. Ülkemizi ve politikalarımızı anlatacağız.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Japonya ile ilişkileri geliştirmenin her iki ülkenin de yararına olduğuna dikkati çekerek, “Japonya ile bu bölgedeki konular ile bizim bölgemizdeki konularda yakın istişarelerimiz var. Hedefimiz ticareti artmak, yatırımları iki taraflı çoğaltmak ve yatırımların önündeki engelleri kaldırmaktır.
O yüzden hesaplı ortaklık anlaşması müzakerelerini de yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. İnşallah kısa bir zaman içerisinde tamamlayacağız. Ticaretin önündeki engelleri karşılıklı fayda içinde kaldıracağız.” diye konuştu.

“Japonya’da da bu faaliyetlerini sürdürüyorlar”

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’den gelerek Japonya’da hainlik yapanların olduğuna işaret ederek, FETÖ’nün Türkiye’de hain darbe girişiminde bulunduğunu hatırlattı.

Türk milletinin cesareti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği tamamen bu darbenin başarısız kılındığına dikkati çeken Çavuşoğlu, “Acilen ülkemizde bu terör örgütünü arındırmak için özenle çalışıyoruz. Ama yalnızca ülkemizde değil, dünyanın her uygun bu örgüt yer bulmuş ve başkaları tarafından takviye buluyor. şu anda bulunduğu ülkeler için de bir tehdit oluşturuyor. Japonya’da da bu faaliyetlerini sürdürüyorlar.” dedi.

Çavuşoğlu, Japonya Başbakanı Abe ilk olarak olmak üzere tüm muhataplarla bu konuyu konuştuklarını ve FETÖ’nün Japonya için de nasıl bir tehdit olduğunu gördüklerini belirterek, “aynı zamanda PKK destekçilerinin de Japonya’da aktif olduğunu biliyoruz. Bu konuları da yeniden görüşeceğiz.” biçiminde konuştu.
Bakan Çavuşoğlu, terör örgütü PKK’nın, Japonya’da Türkiye’ye yönelik oluşturdukları tehditleri, faaliyetleri ve kampanyaları hakkında zorunlu yerlere bilgilerin ve listelerin verildiğini, hem düşüncelerin paylaşıldığını açıklama etti.

Türkiye fazla yönlü bir dış politika izliyor

Türkiye’nin çok yönlü bir dış politika izlediğini ve tüm dünyada var olduğunu açıklayan Çavuşoğlu, Türkiye’nin tüm milletlerarası kuruluşlarda üye, karşılıklı ve gözlemci statüsü gibi çeşitli vasıflarla bulunduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu keza Türkiye’nin Güneydoğu Asya Ülkeler Birliği’nden (ASEAN) diyalog ortaklığı statüsü aldığını anımsatarak, birliğe üye 10 ülke ile ticaretin daha da artırılacağını kaydetti.

Türkiye’nin dünya genelinde 240 temsilcilikle dünyada temsilcilik edilme noktasında 5’inci sırada olduğunu belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin Türk Hava Yolları, Yunus Emre Enstitüsü, Kızılay, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı, Afet ve Acele Durum Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve ilgili tüm kurumlarla dünyanın her yerinde bulunduğunu ve söz sahibi olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin dünyada insani yardımlarda birinci sırada olduğuna dikkati çekerek, “2017 yılında bizden bir sonraki ülke ABD’nin bir yılda yaptığı destek miktarı 6,7 milyar dolardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm dünyada mazlumlara yaptığı takviye miktarı ise 8,1 milyar dolardır. Ve dünyada birinciyiz. Bununla da gurur duyuyoruz.” dedi.

“Hiç kimse bizi yıldıramaz. hiç kimse bize diz çöktüremez”

Türkiye’de son zamanlarda ekonomiye yönelik saldırılar olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, bu saldırıların başında kimlerin bulunduğu ve amaçlarının ne olduğunu mükemmel bildiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Onlara da şunu çok iyi bir şekilde öğretiyoruz. Hain darbe gecesinde tankların F-16’ların karşısına elinde bayrağıyla meydana çıkan bir milletiz. Dolayısıyla hiç kimse bizi yıldıramaz. Hiç kimse bize diz çöktüremez. Aldığımız tedbirlerle şimdi ekonomiyi her tarafta istikrara kavuşturmaya başladık. Biz tarihimizde fazla badireler atlattık. Değişik saldırılara maruz kaldık. Ama küllerimizden yeniden doğduk. Kur dalgalanmalarıyla ilgili tedbirlerimiz devam ediyor. Bizim parasal disiplinimiz, tedbirlerimiz var. Bankacılık sistemimiz güçlü. Göstergelere baktığımız zaman ihracatımız artıyor. Esasen bu saldırıların reel sebebi nedir biliyor musunuz? Türkiye’nin kararlı bir şekilde büyümesinden rahatsız olanlar var. Çünkü Türkiye büyüdükçe, geliştikçe daha egemen bir devlet oluyor, kendi kararlarını kendisi veriyor ve ‘Artık masada ben de varım’ diyor. ‘Senin yaptığın hatalı. Senin yaptığın milletlerarası hukuka uymuyor. Sen Filistin konusunda kimsesiz karar alamazsın. Dünya 5’ten de büyük, 1’den de büyük’ diyor Türkiye. O nedenle Türkiye’den rahatsızlar. Ama biz gücümüzü hiç kimsenin aleyhine kullanmıyoruz. Biz gücümüzü dünya insanlığı için seferber ediyoruz.”

“Türkiye’de yaşamış 3,5 milyon pozitif 500 bin civarı Irak ve öteki ülkelerden gelen mültecilere 33 milyar dolar harcamış bir ülkeyiz.” diyen Bakan Çavuşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz gücümüzü kimseye aleyhinde tek yanlı kararlarla da olumsuz bir şekilde kullanmıyoruz. Kimsenin üzerinde demokrasinin kılıcı gibi sallandırmıyoruz. Suriye’ye barışın gelmesi için çaba sarf ediyoruz. Adımlar atıyoruz. Anlaşmalar imzalıyoruz. Tedbirler alıyoruz. Siyasi çözüm için tüzük komisyonu kurduruyoruz. Biz ülkede gerçekleştirdiğimiz projelerle yalnızca Türkiye’yi kalkındırmıyoruz. tüm bölgenin idareli istikrarına ve kalkınmasına katkı maddesi sağlıyoruz. Biz Balkanlar’da istikrar için sorunlu olan ülkeleri bir araya getirmek için, Türkiye-Bosna-Sırbistan, Türkiye-Bosna-Hırvatistan gibi mekanizmalar kurduk. O ülkelerde de kayda değer projeleri hayata geçiyoruz.”

“Güçlenerek yolumuza devam edeceğiz”

Türkiye’nin çeşitli ülkeleri bir araya getirerek, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ve TANAP Petrol Boru Hattı gibi projeleri gerçekleştirdiğini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, Afganistan ve Pakistan ile kurulan mekanizmalarla o bölgenin istikrarı için adımlar atıldığını açıklama etti.
Çavuşoğlu, birçok ülkenin Afrika’ya sömürgeci olarak gittiğini, Türkiye’nin ise kazan kazan anlayışıyla Afrika ülkelerinde “Afrikalı çözümler” bulmaya çalıştığını vurguladı.

Türkiye’nin Afrika Birliği’nin üç stratejik ortağından biri olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Türkiye’nin büyümesinden kimse rahatsız olmasın. Elhamdülillah bu badireyi de atlatıyoruz. Ve inşallah daha da güçlenerek yolumuza devam edeceğiz. Bu konuda hiç şüpheniz olmasın.” dedi.
Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı sistemiyle, devletin, milletin ve meclisin daha dinç olacağını söyledi.

Türkiye vatandaşlarını yalnız bırakmıyor

Türkiye’nin girişimci ve insani bir dış politika izlediğini ve bu politikanın en önemli unsurlarını ise yurt dışarıya yaşan Türk vatandaşları olduğunu dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Benzer şekilde soydaşlarımızdır. Aynı şekilde akraba topluluklardır. Vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza ve akraba topluluklarımıza da bütün imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız. Nerede yaşarsa yaşasınlar, onları yalnız bırakmıyoruz. ” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Nagoya’da yaşamış vatandaşların beklentilerinin haberdar olduklarını belirterek, Nagoya’da tercih sandığı kurulması ve konsolosluk açılması yönünde taleplerin gerekli şekilde değerlendirildiğini ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, Türk vatandaşlarının Japonya’ya entegre olmasından hoşnutluk duyduklarını ve bu kentte bir cami ve bir kültür merkezi açılmasına karşın çalışmaların yapıldığını ifade ederek, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Japonya ile aramızdaki en büyük tahvil da sizlersiniz. Burada yaşayan vatandaşlarımızdır. Biz sizlerle kibir duyuyoruz. Ta Türkiye’den gelip buralarda alnınızın teriyle kendi işinizi yapıyorsunuz, çalışıyorsunuz. Lakin bütün Japon toplumunun da takdirini kazanıyorsunuz. Türkiye’de farklılıklar olabilir, tercih dönemlerinde ara sıra retorik yükselebilir. Ama bunların dışında yansımaması gerekli. Türkiye söz konusu olduğu zaman, Türkiye-Japonya söz konusu olduğu vakit tek cisim olmalıyız. Şunu unutmayın, Biz her zaman sizin yanınızdayız. Hiçbir süre sizi yalnız bırakmayacağız.”

Çavuşoğlu, Nagoya’daki temaslarının arkasından başkent Tokyo’ya geçecek.

öne çıkan haberler

14 saatte pişiyor

Yüzlerce kedisi var

Futbol hayatı tehlikede

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: