• DOLAR
  5,2900
  % 0,12
 • EURO
  6,0040
  % 0,12
 • ALTIN
  228,4183
  % 0,19
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD’den Savsaklama Görürsek Eskiye Döneriz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD’den Savsaklama Görürsek Eskiye Döneriz

KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile düzenlediği iki taraflı basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘ ‘ABD’den savsaklama görürsek önceki çizgimize döneriz.” dedi.

”AMACIMIZ KAŞIKÇI’NIN AKIBETİNİ ÖĞRENMEK”

Herkesin müşterek amacının Kaşıkçı’ya ne olduğunun ortaya çıkması olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, savcılığın Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda yerinde gördüğü şahısların ifadesine başvurulabileceğini söyledi:

“Bugün itibariyle de başkonsolosluğun rezidansı ve araçlar dahil yeniden soruşturmalar devam edecektir. Amacımız bellidir. Kaşıkçı’nın akıbetini öğrenmek, açıklığa kavuşturmak durumundayız. Besbelli bir can var. Soruşturmayı başsavcılık yapacak. Kimleri sorguya alıp ne soracağı başsavcılığın görevi.”

Gazeteci Cemal Kaşıkçı

POMPEO GÖRÜŞMESİ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun ziyareti hakkında açıklamalarda yer alan Mevlüt Çavuşoğlu, “İki Dışişleri Bakanı bir araya geldiği zaman, ikili ilişkilerin her boyutu görüşülür. Her alanda ne yapıyoruz konuşulur. Fakat bizim için de hassas konular var. ABD’de sürekli bana göre FETÖ motifli davalar var. FETÖ’nün hala ABD’de olması ve adım atılmaması bizim için ciddi bir konudur. Pompeo göreve gelir gelmez Münbiç ile ilgili yol haritasını onaylamıştık. Hemen iki taraflı eğitim programları başladı, azıcık geç kalma var. Bu yol haritasının tamamının uygulanması bizim için önemlidir. ABD’nin sorumluluklarından bir tanesi de bu bölgeden bu teröristlerin temizlenmesidir. ABD bu teröristlere büyük yardım verdi. Çoğunluğu Arap olan çoğu şehrin kontrolünü de bunlara teslim etti. Bunların hepsini ele alacağız.” şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

MÜNBİÇ VE İDLİB KONUSU

Çavuşoğlu, “Münbiç konusunda ABD’de bir savsaklama hissedersek önceki çizgiye döneriz. Ya siz temizleyin veya biz temizleriz.” ifadelerini kullandı.

İdlib’de yaşanan gelişmeleri değerlendiren Bakan Çavuşoğlu, “İdlib mutabakatı siyasi çözüm için bir kapı açmıştır. Siyasi sürecin hızlandırılması gerekiyor. İdlib memerendumu zarfında araştırmalar devam ediyor. Ağır silahların çekilmesi konusunda da bir bezginlik değil. İdlib bölgesinden geçen iki otoyolun açılması da yıl sonuna kadar devam edecektir. Şu ana dek atılan adımlardan Rusya’nın da memnun olduğunu biliyorum. Buradaki radikal gruplar ne olacak? Bu gruplar Halep’ten, Guta’dan, Hums’tan bilhassa gönderilmiştir. Dara bölgesinden, Deyrizor bölgesinden bile radikal gruplar buraya getirilmiştir. Biz de sınırımızın öte tarafında radikal gruplar istemeyiz. Burada tanıdık olmayan terörist savaşçılar da var. Burada nasıl tedbirler alınacak konusunda muhattaplarımızla görüşmelerimizi sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: